Oculus Research
Oculus Research

Według szefa naukowców Oculusa gogle AR/VR będą za 20-30 lat znaczyć dla ludzi tyle co dziś komputery osobiste.

Należący do Facebooka ośrodek badawczo-rozwojowy Oculus Research od teraz nosi nazwę Facebook Reality Labs (FRL). O zmianie poinformował na swoim fanpage Michael Abrash – szef naukowców Oculusa.

Według niego rebranding związany jest coraz ważniejszą rolą badań i rozwoju technologii AR/VR, a także ma podkreślić współpracę z innymi wewnętrznymi jednostkami Facebooka. Choć główne zadania ośrodka nie ulegną zmianie, firma liczy, iż przełoży się to szybszy rozwój opracowywanych w nim rozwiązań.

Abrash nawiązał przy okazji do historii komputerów osobistych, z którymi rozpoczął przygodę w 1980 roku. Były one wówczas uznawane za nowość i nikt nie zdawał sobie sprawy jak wielką odegrają rolę w przyszłości, jak zmieni się w międzyczasie ich wydajność oraz sposób w jaki się komunikujemy. Naukowiec nazwał ostatnie 45 lat „pierwszą wielką falą ludzkiej informatyki”. Jego zdaniem druga fala „komputerów zorientowanych na ludzi” opierać się będzie na wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości i ponownie zrewolucjonizuje sposób w jaki pracujemy, komunikujemy się oraz korzystamy z rozrywki.

„Jest dla mnie dość jasne, że za 20 czy 30 lat AR i VR będą technologiami, które stworzyły przyszłość, i my dzisiaj tworzymy dla nich podstawy. To jest dopiero początek.”

Jednym z ostatnich efektów pracy Oculus Research jest ujawniony w ubiegłym tygodniu prototyp „Half-Dome”, który został wyposażony w ruchomy ekran zmiennoogniskowy oraz soczewki o 140-stopniowym zasięgu pola widzenia. Więcej na jego temat pisaliśmy w tym miejscu.