23 kwietnia 2024

vrhunters.pl

Portal wirtualnej rzeczywistości

Oculus Rift cena

2 min read

W końcu nadszedł ten moment, w którym firma Oculus VR ujawniła najbardziej skrywaną tajemnicę. Konsumencka wersja gogli Oculus Rift wyceniona została na 599 dolarów (lub 699 Euro dla mieszkańców Europy). Jest to kwota zdecydowanie większa niż wcześniej zakładano.

Cena Oculus Rift została ujawniona wraz z uruchomieniem sprzedaży przedpremierowej gogli. Zamawiając gogle do Polski zapłacimy łącznie ze wszystkimi opłatami 742 euro co daje na dzień dzisiejszy kwotę 3221,48 złotych. Palmer Luckey skomentował na Twitterze rozbieżności pomiędzy ceną amerykańską a pozostałymi krajami. Różnica wynika z doliczenia podatków oraz opłat celnych, różnych w zależności od miejsca wysyłki urządzenia.

Pomimo sporo wyższej niż przypuszczano ceny, gogle sprzedają się wyśmienicie. Pierwsza partia urządzeń została wykupiona w ciągu 14 minut od rozpoczęcia przyjmowania zamówień. Składając preorder w tym momencie możemy spodziewać się przesyłki dopiero w maju. Szczęśliwcy, którym udało się zamówić w ciągu kilku pierwszych minut otrzymają gogle na przełomie marca i kwietnia. Wtedy też nastąpi oficjalna premiera konsumenckiego Oculusa.

Według deklaracji przedstawicieli Oculus VR z 2013 roku cena urządzenia miała zmieścić się w przedziale 200-400$, jednak już teraz wiadomo, że nie udało im się osiągnąć tego celu. Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku Nate Mitchell (VP of Product w Oculus VR) ujawnił, że w trakcie premiery konsumenckiego zestawu Oculus Rift zapłacimy nie mniej niż 300 dolarów. Niedługo później 50$ więcej dorzucił szef Oculus VR – Palmera Luckey.

Ostatecznie stanęło na 599 dolarach. Podstawowym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, iż finalna wersja Oculusa w porównaniu z wersjami deweloperskimi DK1 i DK2 zawiera dużo więcej rozwiązań technologicznych, niż posiadały poprzednie modele. Według Palmera firma cały czas szukała kompromisów, aby gogle posiadały jak najwyższą jakość, a jednocześnie kosztowały jak najmniej. Cena Oculusa oczywiście mogłaby być niższa, jednak przełożyłoby się to na parametry urządzenia, które wtedy nie byłoby już najlepszym rozwiązaniem na rynku, mimo iż gogle dotarłyby wtedy do większej liczby odbiorców.

Dla osób, które zastanawiają się nad złożeniem preorderu przygotowaliśmy specjalny poradnik, w którym wyjaśniamy najważniejsze kwestie dotyczące zakupu konsumenckiej wersji gogli Oculus Rift. Odpowiadamy również na najczęściej zadawane pytania.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.