Użytkownicy gogli Gear VR z całego świata mogą już pobrać i testować wersję alpha aplikacji społecznościowej Oculus Social. To pierwszy krok Oculusa, przed debiutem konsumenckiej wersji Rifta, w kierunku stworzenia platformy komunikacyjnej dla gogli wirtualnej rzeczywistości.

Pierwsze pogłoski o planach wydania aplikacji społecznościowej pojawiły się w ubiegłym roku podczas pierwszej konferencji Oculus Connect. Kilka miesięcy później ogłoszono, że popularna aplikacja kinowa dla Gear VR – Oculus Cinema otrzyma tryb multiplayer i pojawi się także na goglach Oculus Rift. Teraz przyszedł czas na konkrety.

Pierwsza wersja Oculus Social pozwala na razie na dołączenie do wirtualnego pokoju kinowego dla 5 osób i wspólne oglądanie materiałów z Twitcha i Vimeo. Postać gracza reprezentowana jest poprzez umieszczoną na fotelu głowę. Jak aplikacja spisuje się w praktyce, możecie zobaczyć na poniższym nagraniu.

Aplikacja Oculusa to nie pierwsze tego typu oprogramowanie. W ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy obserwowaliśmy wiele prób stworzenia miejsc, w których społeczność miłośników wirtualnej rzeczywistości mogłaby spędzać wspólnie czas i komunikować się w sposób podobny do tego z prawdziwego świata. Niektóre bardzo udane. Wystarczy wspomnieć choćby o projekcie AltspaceVR – platformie społecznościowej dla Oculus Rift, dzięki której właściciele gogli VR mogą wspólnie przeglądać internet, grać we wbudowane mini-gry, a także uczestniczyć w wielu ciekawych ‚eventach’.

Niedawno swoją platformę wirtualnych doświadczeń – Project Sansar – zapowiedzieli twórcy Second Life. Według firmy Linden Lab jej celem będzie demokratyzacja wirtualnej rzeczywistości i stworzenie nowego, kreatywnego medium. Platforma umożliwi użytkownikom proste tworzenie i udostępnianie własnych wieloosobowych doświadczeń, a także na zarabianie na nich.