Mark Zuckerberg odwiedził placówkę badawczo-rozwojową Oculus Research. Dzięki tej wizycie dowiedzieliśmy się kilku ciekawych informacji na temat nowych projektów Facebooka skupionych wokół technologii Virtual i Augmented Reality.

Szef Facebooka, Mark Zuckerberg, opublikował niedawno kilka zdjęć z placówki badawczo-rozwojowej Oculus Research zlokalizowanej w Redmond w stanie Waszyngton gdzie „jedni z najlepszych naukowców i inżynierów na świecie przesuwają granice wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.” Na jednym z nich możemy zobaczyć Marka korzystającego z Oculusowych gogli oraz tajemniczych rękawiczek.

Rękawice VR to nic nowego. Na łamach portalu wielokrotnie pisaliśmy o tego typu projektach, takich jak np.: PowerClaw VR; Dexmo VR; Manus VR, czy ostatnio ujawniona japońska rękawica haptyczna EXOS. Jednak tym razem mamy po raz pierwszy do czynienia z tak dużą firmą, która idzie w tym kierunku.

„Pracujemy nad nowymi sposobami przeniesienia waszych dłoni do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Nosząc te rękawice możesz rysować, pisać na wirtualnej klawiaturze, a nawet strzelać pajęczą siecią niczym Spider Man. To jest właśnie to co tutaj robię” – napisał Zuckerberg pod zdjęciem udostępnionym na swoim fanpage.

Z opisu dowiadujemy się, że zespół kierowany przez Michaela Abrasha skupia się także na rozwoju zaawansowanej optyki, technologii śledzenia wzroku, mieszanej rzeczywistości (Mixed Realiy) oraz nowych sposobach mapowania ludzkiego ciała. Generalnie celem załogi Oculusowego laboratorium R&D jest dopracowanie i zminimalizowanie technologii do takiego stopnia, aby okulary VR/AR można było zabrać ze sobą wszędzie i wchodzić w interakcje z wirtualnym światem tak jak w rzeczywistości.

Ponadto na zdjęciach możemy zobaczyć powstającą komorę bezodbiciową służącą do eksperymentów z dźwiękiem. Według Marka będzie to najcichsze miejsce na świecie, w którym usłyszymy bicie własnego serca.

Oculus Research
Oculus Research

W temacie laboratorium wypowiedział się także Brendan Iribe, były Oculus VR CEO, a obecnie szef nowego działu zajmującego się PC-ową stroną wirtualnej rzeczywistości. Ujawnił on, że placówka Oculus Research oraz zaangażowanie Marka Zuckerberga w jej rozwój była jednym z głównych powodów, dla których zdecydował się dołączyć do Facebooka. Jest także bardzo zadowolony z rozwoju sytuacji i tego co zespół osiągnął w tak krótkim czasie. Co najważniejsze uważa, że jego firma jest na dobrej drodze do implementacji wielu przełomowych technologii w nadchodzących produktach, a to co widzimy na zdjęciach to tylko niewielką częścią tego co faktycznie jest opracowywane.

„Od zaawansowanej optyki i wyświetlaczy do rewolucyjnego systemu śledzenia i percepcji maszynowej, mamy zamiar udostępnić zupełnie nowe kategorie doświadczeń i kontynuować zacieranie granic pomiędzy światem wirtualnym i rzeczywistym, przybliżając nas jeszcze bardziej do Holodecku” – dodaje.