Koszty zakupy topowego zestawu do wirtualnej rzeczywistości spadły właśnie mniej więcej o 800 złotych. Firma Oculus VR obniżyła cenę Rifta i kontrolerów Oculus Touch o 200 dolarów.

Zupełnie niespodziewanie firma Oculus VR obniżyła cenę gogli wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift. Pierwsza konsumencka wersja urządzenia sprzedawana będzie od teraz taniej o 100 dolarów. Drugie tyle zaoszczędzimy na kontrolerach ruchowych Oculus Touch.

Dotychczas za zestaw Rift+Touch musieliśmy zapłacić 798 dolarów lub odpowiednio 599 i 199 dolarów jeżeli kupowaliśmy oddzielnie. Od dziś na oficjalnej stronie Oculusa widnieją już nowe, znacznie atrakcyjniej wyglądające kwoty. Od teraz za komplet zapłacimy 598 dolarów, podczas gdy koszt samych kontrolerów wynosi obecnie 99 dolarów.

Niestety zamawiając VR-owy zestaw do Polski obowiązują nas ceny w euro, które po przeliczeniu na złotówki nie wyglądają już tak interesująco. Gogle wraz z kontrolerami zostały wycenione w sumie na 708 euro (589 + 119 euro), co zgodnie z dzisiejszym kursem oznacza wydatek rzędu 3000 złotych. Dla porównania za konkurencyjny zestaw SteamVR HTC Vive na chwilę obecną zapłacimy 899 euro (+ 19,68 euro koszty przesyłki), czyli około 3900 złotych, aczkolwiek jego producenci uruchomili niedawno program pozwalający klientom rozłożyć koszt zakupu na dłuższy okres czasu.

Na blogu Oculusa pojawił się wpis, którego autorem jest Jason Rubin, Head of Content w Oculus VR. Według jego wyliczeń przez ostatni rok całkowity koszty zakupu sprzętu umożliwiającego uzyskanie wysokiej jakości doświadczenia wirtualnej rzeczywistości spadły o 30 procent. Rubin uściślił, że ma na myśli zsumowaną cenę spełniającego minimalne wymagania stacjonarnego komputera, gogli Oculus Rift i dedykowanych im kontrolerów ruchowych. Uważa on także, iż niższa cena zachęci więcej osób do inwestycji w PC-ową wirtualną rzeczywistości, co przełoży się na szybszy rozwój VR-owego oprogramowania.

Jason podkreślił, że wirtualna rzeczywistość jest jeszcze w powijakach, dlatego też jego firma zamierza nadal dofinansowywać deweloperów. W związku z tym w ciągu 2017 roku niemal co miesiąc możemy spodziewać się premiery jednej gry VR wyprodukowanej we współpracy z odziałem Oculus Studios, która trafi do oficjalnego sklepu Oculus Home.

Zobacz także: Oculus obniża również cenę opcjonalnego czujnika ruchu