Półtora miesiąca pozostało do rozpoczęcia kolejnej edycji największych na świecie targów gier komputerowych. Okazuje się, że w tym roku na E3 po raz pierwszy zabraknie stoiska twórców gogli Oculus Rift.

W połowie czerwca w Los Angeles odbędzie się kolejna edycja największych na świecie targów gier komputerowych – Electronic Entertainment Expo. Choć pełna lista wystawców nie została jeszcze ogłoszona wiadomo już, że tym razem na halach E3 nie znajdziemy stoiska należącej do Facebooka firmy Oculus VR.

Twórcy gogli Oculus Rift byli obecni na prestiżowych targach od 2012 roku, kiedy to słynny twórca gier John Carmack (Doom, Quake) zademonstrował zmodyfikowaną wersji Doom 3 BFG Edition na jednym z pierwszych prototypów Rifta. Od 2014 roku firma była już oficjalnym wystawcą E3 i corocznie podwajała przestrzeń, na której demonstrowano kolejne postępy w pracach nad VR-owym headsetem. Rok temu na targach promowano mający zadebiutować kilka miesięcy później kontroler ruchowy Oculus Touch.

Nie znamy prawdziwych powodów decyzji, ale prawdopodobnie jest konsekwencją braku na horyzoncie jakiejkolwiek większej premiery sprzętowej. Inną sprawą jest zmiana formatu tegorocznych targów. W tym roku po raz pierwszy w historii E3 zostanie otwarte dla wszystkich zainteresowanych (dotychczas jedynie dla osób bezpośrednio związanych z branżą gier komputerowych), a co za tym idzie znacząco mogą wzrosnąć koszty prowadzenia stoiska. W związku z tym wielu popularnych producentów gier (EA, Activision, Disney Interactive) zdecydowało się zorganizować w tym czasie własne konferencje prasowe poza terenem targów.

Nie oznacza to, że w tym roku nie znajdziemy żadnych stoisk z Riftami w Los Angeles. Na imprezę wybiera się bowiem wielu producentów gier VR, w tym partnerów Oculusa.

Przedstawiciele Oculusa oficjalnie potwierdzili brak własnego stoiska na E3 2017, jednocześnie zaznaczając, iż w tym roku czeka nas jeszcze wiele zapowiedzi gier i informacji o postępach, które zostaną ogłoszone w stosownym czasie.