Oculus Rift DK2 shipping

Firma Oculus VR poinformowała, że pierwsza partia wirtualnych gogli Oculus Rift w wersji DK2 (Development Kit 2) opuściła fabrykę i jest w drodze do centrów dystrybucyjnych. Dowiedzieliśmy się również, że do tej pory złożono 45 tysięcy przedpremierowych zamówień, co jest świetnym wynikiem zważywszy na fakt, iż jest to wersja deweloperska urządzenia przeznaczona głównie dla twórców oprogramowania.

Firma spodziewa się, że około 10 tysięcy urządzeń zostanie wysłanych do docelowych odbiorców jeszcze w tym miesiącu. Pozostałe osoby będą musiały poczekać na przesyłkę do sierpnia, natomiast w przypadku złożenia zamówienia dziś, Oculusa otrzymamy najprawdopodobniej dopiero we wrześniu.

Oculus Rift DK2 to druga wersja okularów VR przeznaczona dla twórców oprogramowania i osób, które nie mogą doczekać się finalnej wersji urządzenia. Urządzenie oferuje szereg ulepszeń w stosunku do poprzedniej wersji (DK1). Najistotniejsze zmiany to:

– większa rozdzielczość wyświetlanego obrazu: 1920 × 1080 (960 × 1080 na każde oko) w porównaniu do 1200 × 800 (600 × 800) w poprzedniej generacji;
– śledzenie położenia głowy
ze pomocą kamery na podczerwień, która oprócz ruchów obrotowych, pozwala teraz wykryć zmiany we wszystkich osiach (w górę / w dół / w lewo / w prawo / do przodu / do tyłu);
– nowy ekran jest teraz w stanie znacznie zredukować wrażenie rozmycia ruchu;
– zwiększono pole widzenia z 90 do 100 stopni;
skrzynka kontrolna (Control Box) została wyeliminowana, wraz z koniecznością oddzielnego zasilania. Oculus Rift DK2 jest teraz zasilany bezpośrednio przez port USB, co znacznie ułatwia sposób korzystania z urządzenia. Również w samych okularach znajdziemy dodatkowy port USB, który ułatwi w przyszłości korzystanie z urządzeń peryferyjnych.

Według osób, które miały możliwość przetestowania DK2 podczas Game Developers Conference w marcu tego roku, nowy „dev kit” oferuje niesamowity skok wydajności względem DK1. Obraz jest znacznie ostrzejszy podczas poruszania głową, głównie za sprawą technologii „low-persistence”, która znacznie redukuje wrażenie rozmycia w momencie, gdy akcja nabiera tempa.  Dzięki temu znacząco zmniejszyły się objawy choroby lokomocyjnej, na które narzekała znaczna część posiadaczy pierwszej wersji urządzenia.

Specyfikacja urządzenia:

 • Wyświetlacz:
  Rozdzielczość: 1920 × 1080 (960 × 1080 na każde oko)
  Częstotliwość odświeżania: 75 Hz, 72 Hz, 60 Hz
  Persistence: 2 ms, 3 ms, full
 • Pole widzenia: 100º
 • Interfejsy:
  Kabel: 10’
  Wejście: HDMI 1.4b
  USB 2.0
  Kamera USB: USB 2.0
 • Śledzenie ruchu:
  Sensory: Żyroskop, akcelerometr, magnetometr (1000 Hz)
 • Śledzenie  położenia:
  Sensor: Near Infrared CMOS Sensor (60 Hz)
 • Waga urządzenia: 440 g (bez kabli)
 • Cena: 350$ + koszty przesyłki i podatek (zależne od miejsca zamieszkania)

Data premiery urządzenia w wersji dla konsumentów CV1 (Consumer Version) nie została jeszcze zapowiedziana, jednak jak twierdzą twórcy, chcą żeby nastąpiło to najpóźniej do końca 2015 roku.

Pre-order na wersję deweloperską DK2 można składać na stronie producenta.