Oculus Connect

Podczas zakończonej wczoraj w Hollywood konferencji Oculus Connect firma Oculus VR zapowiedziała nowy prototyp okularów wirtualnej rzeczywistości o nazwie „Crescent Bay”. Urządzenie otrzyma wiele usprawnień w stosunku do Oculus Rift DK2. Dyrektor generalny Oculus VR – Brendan Iribe – zapowiedział, że będzie to porównywalnie duży jakościowo skok, jak było w przypadku DK1 i DK2.

Oculus Rift Crescent Bay

Pierwszą znaczącą zmianą jest usprawniony system śledzenia pozycji głowy. Dołączona do gogli kamera będzie w stanie śledzić położenie głowy w pełnych 360 stopniach. W przeciwieństwie do Oculus Rift DK2 – gdzie sygnał śledzenia urywał się w przypadku odwrócenia się od kamery – Crescent Bay pozwoli na pełny obrót wokół własnej osi, eliminując ograniczenia jakich doświadczają użytkownicy dotychczasowych wersji urządzenia.

Kolejną nowością jest dodanie zintegrowanych słuchawek oferujących wsparcie dla dźwięku 3D. Do tej pory firma nie śpieszyła się z pracą nad zapewnieniem okularom dedykowanego systemu dźwięku. Teraz ma się to zmienić i duża część prac poświęconych wersji konsumenckiej skupiona będzie właśnie w tej dziedzinie. Korzystanie ze słuchawek ma być opcjonalne, w każdej chwili można będzie z nich zrezygnować i wykorzystać inny model. Potwierdzono również dodanie wbudowanego mikrofonu do wersji konsumenckiej.

Oculus Rift Crescent Bay

Oczywiście ulepszeniu uległy także inne parametry urządzenia. Crescent Bay posiada wyższą rozdzielczość (ponad 1k x 1k na każde oko), szybsze odświeżania obrazu oraz zwiększony obszar pola widzenia. Dokładnej specyfikacji niestety nie ujawniono, ale uczestnicy konferencji otrzymali możliwość przetestowania nowego prototypu, więc wkrótce prawdopodobnie otrzymamy więcej szczegółów dotyczących zmian jakie nastąpiły w odniesieniu do Oculus Rift DK2.

Wszystko wskazuje na to, że prototyp Crescent Bay nie wejdzie do pełnej produkcji, a jedynie posłuży jako model testowy przed wprowadzeniem do publicznej sprzedaży pierwszej wersji konsumenckiej. Obecnie najbardziej realnym terminem premiery CV1 jest druga połowa 2015 roku.


Watch live video from oculus on Twitch