Ekran o zmiennej ogniskowej i 140-stopni pola widzenia w nowym prototypie gogli Oculusa.

Podczas konferencji F8 przedstawiciel Oculusa zaprezentował nowy prototyp gogli wirtualnej rzeczywistości bazujący na obecnie sprzedawanym modelu Rifta. Urządzenie, które nazwano „Half-Dome” posiada m.in. udoskonalone soczewki Fresnela o 140-stopniowym zasięgu pola widzenia, a także ruchomy wyświetlacz o zmiennej ogniskowej oraz nieoficjalnie technologię śledzącą wzrok użytkownika.

Co szczególnie istotne wszystkie te rozwiązania zostały spakowane w obudowę o wymiarach pierwszej konsumenckiej wersji gogli Oculus Rift. Zachowana została również ich waga.

Nietypowy ekran zastosowany w prototypie posiada mechanizm fizycznie poruszający wyświetlaczem w przód i w tym, aby dynamicznie zmieniać ostrość systemu optycznego w zależności od tego na co patrzymy. Według Oculusa takie rozwiązanie pozwoli uzyskać wyższą ostrość obrazu w przypadku obiektów wirtualnie znajdujących się bliżej oczu użytkownika. Firma poświęciła bardzo wiele uwagi, aby proces strojenia był niesłyszalny i nieodczuwalny dla użytkownika.

Prezentująca prototyp Maria Fernandez Guajardo, kierownik ds. zarządzania produktem w Oculus VR, powiedziała że powstał on w ramach badawczo rozwojowych, a jego elementy mogą zostać częścią przyszłych projektów. Jak doprecyzował później na Reddicie Nate Mitchell (VP Product @ Oculus) nie powinniśmy oczekiwać, iż wszystkie te technologie znajdą się w najbliższym czasie w produktach konsumenckich.