W drugim kwartale tego roku zadebiutują okulary rozszerzonej rzeczywistości firmy ODG, które nie licząc wciąż ukrywanego tajemniczego projektu Magic Leap, mogą stać się najpoważniejszym rywalem Microsoftowych Hololensów.

Firma ODG (Osterhout Design Group) zaprezentowała podczas zeszłotygodniowych targów CES 2017 dwa nowe modele okularów rozszerzonej rzeczywistości – R-8 oraz R-9 – które zastąpią dotychczasowy model R-7 sprzedawany w cenie 2750 dolarów.

Oba urządzenia wyposażone zostaną w niedawno zapowiedziany mobilny procesor Snapdragon 835. W porównaniu do poprzedniej wersji okulary otrzymają system pozycyjnego śledzenia, zwiększony zasięg pola widzenia, a także będą bardziej atrakcyjne cenowo.

ODG R-9 to model dedykowany przedsiębiorstwom i bardziej wymagającym konsumentom. Pozwoli on na wyświetlenie obrazu w rozdzielczości 1080p/80Hz (w formatach 22:9 oraz 16:9), którego pole wiedzenia wyniesie 50 stopni. Ponadto znajdziemy w nim 13-megapikselową kamerę pozwalającą nagrywać aktualny widok w jakości 4K (60 kl/s) lub Full HD (120 kl/s), a także 128 GB pamięci wewnętrznej. Ta wersja otrzyma specjalny port, do którego będzie można doczepić dodatkowe moduły, m.in. coś na wzór kontrolera gestów Leap Motion. Przyjdzie nam za nią zapłacić 1800 dolarów.

Nieco gorzej prezentuje się model R-8 kierowany do pozostałych konsumentów. W zamian za 1000 dolarów otrzymamy rozdzielczość 720p/80Hz (format 16:9), 40 stopni pola widzenia, 64 GB pamięci, a także nie jedną a dwie kamery nagrywające obraz stereo w jakości Full HD.

Inteligentne okulary ODG posiadać będą na pokładzie bazujący na Androidzie system ReticleOS, dzięki czemu użytkownicy uzyskają dostęp do Androidowych aplikacji, które zostaną wyświetlone z odpowiednim trybie. Jednakże firma rozpoczęła współpracę m.in. z 21st Century Fox, której efektem będą treści dedykowane omawianym urządzeniom.

Na poniższym materiale możecie zobaczyć jak okulary ODG wypadają na tle Microsoft Hololens.

W przeciwieństwie do Hololensów urządzenia firmy ODG w wersji standardowej nie będą posiadać tak zaawansowanego systemu śledzenia pozycyjnego. Niemniej jednak producent planuje wypuścić opcjonalną przystawkę, która rozwiąże ten problem, z tym że zapewne obije się to na smukłej sylwetce wyróżniającej się na tle dosyć masywnie wyglądających okularów Microsoftu.

Z tego co możemy dowiedzieć się z nagrania okulary ODG w porównaniu do Hololens charakteryzują się nieco większym polem widzenia oraz ostrością obrazu, jednakże możliwe jest dostrzeżenie pojedynczych pikseli, czego nie można powiedzieć o produkcie Microsoftu.

R-9, czyli wersja droższa powinna pojawić się w sprzedaży w drugim kwartale tego roku. ODG R-8 zadebiutuje w kwartale trzecim. Oba modele zostaną na początek wydane w wersji deweloperskiej.