Powstaje interesująca aplikacja AR na okulary Hololens, która pomoże w nauce gry na fortepianie, a być może nawet ją zrewolucjonizuje.

Obecnie już chyba mało kto ma wątpliwości jak wielki potencjał kryje się w Augmented Reality, czyli rzeczywistości rozszerzonej. Na razie największym na rynku AR graczem jest firma Microsoft inwestująca od jakiegoś czasu w projekt okularów Hololens. Urządzenie co prawda dostępne jest w tej chwili jedynie w wersji deweloperskiej i kosztuje 3000 dolarów, jednak już teraz powstają aplikacje, które mogłyby przekonać niejedną osobę do tego typu inwestycji.

Przykładem takiego oprogramowania może być Teomirn. Stojący za tym projektem japoński zespół deweloperski chce dotrzeć do osób zainteresowanych nauką gry na fortepianie. Aplikacja działa na zasadzie zbliżonej do gier muzycznych takich jak Rock Band czy Guitar Hero, w których zadaniem gracza jest wciskanie odpowiednich klawiszy w odpowiednim czasie. Jednak Teomirn nie potrzebuje dedykowanego kontrolera imitującego instrument muzyczny. Wystarczy posiadać fortepian…

Zasiadając do prawdziwego fortepianu okulary zsynchronizują się z instrumentem i wyświetlą bibliotekę dostępnych utworów. Można się ich uczyć w dwojaki sposób. Pierwszy polega na wciskaniu odpowiednich klawiszy w momencie gdy spadną na nie generowane komputerowo kreski. Użytkownik okularów zobaczy także wirtualne dłonie, których ruchy będzie mógł obserwować i naśladować.

Aplikacja posiadać będzie również tryb typowo obserwacyjny. W momencie gdy staniemy obok fortepianu, zobaczymy nie tylko ręce poprawnie wykonujące dany utwór, lecz także wirtualnego pianistę, co pozwoli na podpatrzenie prawidłowej postawy.

Teomirn jest obecnie na dosyć wczesnym etapie rozwoju. Trwają poszukiwania partnerów i inwestorów, którzy wspomogą rozwój aplikacji.