W sklepie Google Play pojawiła się nowa wersja aplikacji kinowej Cmoar Cinema 4.0, przeznaczonej na mobilne gogle VR oparte na wykorzystaniu smartfona z Androidem (np. Google Cardboard). Aplikacja jest dziełem polskiej firmy Cmoar LTD, która w marcu świętowała Kickstarterowy sukces swojego projektu modułowych gogli wirtualnej rzeczywistości Cmoar.

W porównaniu do poprzedniej wersji pojawiło się wiele usprawnień i nowości, które uprzyjemnią seanse miłośnikom wirtualnego kina. Najciekawszą z nich wydaję się funkcja streamingu po LAN, pozwalająca na wyświetlanie filmów wprost z komputera PC (instrukcja). Ponadto nowa wersja aplikacji obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty video (.mp4/.mkv/.avi/.mov/.ogg/ i inne), automatycznie pobiera napisy i plakaty filmowe, pozwala na oglądanie materiałów z YouTube (1080p 2D/3D), a także posiada opcję wyszukiwania za pomocą głosu. Jedną z ciekawszych poprawek wizualnych jest dodanie tzw. oświetlenia dynamicznego, dzięki czemu światło rzucane przez oglądany film odbija się na wszelkich elementach otoczenia, np. na fotelach. Poniżej możecie zobaczyć jak w/w funkcja sprawdza się w praktyce.

Najbliższej plany autorów aplikacji obejmują wprowadzenie możliwości wyboru fotela oraz obsługę gamepadów. Cmoar Cinema 4.0 dostępna jest w dwóch wersjach, darmowej i płatnej (obecna cena wynosi 24,60zł). W sklepie Play znajdziemy również inne aplikacje od Cmoar: Cmoar Roller Coaster, AR RPG, VR AR Cmoar TV oraz VR 360° Player.

Przy okazji warto wspomnieć o głównym produkcie Polaków, czyli modułowych goglach VR. W niedawnym komunikacie firma poinformowała o dwumiesięcznym opóźnieniu w realizacji złożonych zamówień, mającym związek z samym Kickstarterem, który stopniowo przelewa zebrane przez nich pieniądze. Mimo wszystko prace idą do przodu. Testowane jest m.in. nowe rozwiązanie dotyczące dedykowanego goglom gamepada. Firmie udało się opracować rozwiązanie, dzięki któremu gamepad zamiast poprzez Bluetooth, łączyć się będzie z urządzeniem za pośrednictwem fal radiowych, co oznacza wyeliminowanie opóźnień.

Cmoar

Inną ciekawostką jest fakt zakupu przez firmę gogli Wearality Sky, wykorzystujących soczewki pozwalające na nieosiągalne dotychczas 150-stopniowe pole widzenia. Nie wiadomo czy soczewki Wearality zastąpią wykorzystywane obecnie, jednak firma od jakiegoś czasu pracuje nad własnymi rozwiązaniami.

Na początku lipca możemy spodziewać się wielu zdjęć i filmów prezentujących odświeżoną wersję gogli oraz gamepada. W drugiej połowie sierpnia powinna rozpocząć się wysyłka zestawów zamówionych na Kickstarterze.