Poznaliśmy nowe szczegóły dotyczące ekosystemu Open Source Virtual Reality, czyli gogli wirtualnej rzeczywistości zbudowanych z podzespołów opartych na otwartej licencji. Grupa kilkudziesięciu firm z branży VR i nowych technologii ogłosiła plan rozwojowy, publikując w serwisie waffle.io harmonogram aktualnych prac i tych, które zostaną wykonane w przyszłości.

Z informacji umieszczonych w harmonogramie wynika, że wkrótce możemy spodziewać się wparcia m.in. dla platform Unity 5, Windows Phone oraz Mac. Niedawno dowiedzieliśmy się, że gogle OSVR Hacker Dev-Kit wyposażone zostaną w precyzyjne sensory Leap Motion wykrywające z bardzo dużą dokładnością ruchy palców dłoni. Natomiast miesiąc temu grupa zrzeszona w inicjatywie OSVR uaktualniła projekt okularów wirtualnej rzeczywistości do wersji v1.1 podnosząc standard urządzenia do obecnych na rynku rozwiązań.

Firma Razer, która przewodniczy inicjatywie, oprócz ujawnienia harmonogramu postępu prac ogłosiła również dołączenie do projektu kolejnych firm. wśród których znalazły się: 3rd Planet, About Face VR, Aurora Gaming, Avnet, CSRV, Kinoki360, Media Ventures, Sparc Interactive, TwoBigEars, Vertigo Games, VirtualRealPorn oraz ZeroLatencyVR. Oprócz tego do „OSVR Academia Program”, czyli programu, którego celem jest wyposażenie uniwersytetów i uczelni wyższych zainteresowanych stworzeniem laboratorium VR w gogle „Hacker Development Kit”, dołączyło kolejnych siedem uczelni ze Stanów Zjednoczonych i z Europy. W programie bierze udział także jedna polska szkoła – Politechnika Krakowska. Każda z zakwalifikowanych do programu uczelni, których pełną listę znajdziecie w tym miejscu, otrzyma 10 zestawów HDK. Na powyższej stronie swój akces mogą zgłosić również inne szkoły wyższe zainteresowane rozwojem technologii Virtual Reality.

Na stronie projektu OSVR znajdują się schematy i specyfikacje techniczne, pomocne przy tworzeniu własnego headsetu. Inicjatywa umożliwia wydrukowanie niektórych elementów zestawu na drukarkach 3D. Hacker Development Kit trafi do sprzedaży w czerwcu 2015 w cenie 199,99 dolarów.