National Geographic publikuje pierwszy sferyczny film 3D/VR zrealizowany w kosmosie.

Na kanale National Geographic opublikowany został pierwszy w historii film w formacie 360º 3D VR nakręcony w przestrzeni kosmicznej. Materiał powstał przy okazji produkcji serialu dokumentalnego „One Strange Rock” (pol. „Przedziwna planeta Ziemia”) i został zrealizowany przez astronautów stacjonujących na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) sferyczną kamerą marki Vuze.

Poniższe wideo można obejrzeć za pomocą smartfona i aplikacji YouTube dla mobilnych gogli typu Cardboard (Android i iOS) oraz Daydream (Android). W przypadku PC-owych gogli, takich jak Oculus Rift, HTC Vive czy Windows MR zalecamy korzystanie z aplikacji YouTube VR dostępnej bezpłatnie na platformie Steam. Użytkownicy gogli PlayStation VR mogą uruchomić wideo w formacie 360º w aplikacji YouTube dostępnej w PlayStation Store.

Przy okazji warto wspomnieć o wydanym w ubiegłym roku bezpłatnym VR-owym doświadczeniu Home – A VR Spacewalk opracowanym przez BBC oraz studio Rewind, które pozwala użytkownikom gogli Oculus Rift i HTC Vive zwiedzić wnętrza Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Autorzy tej aplikacji inspirowali się programem treningowym NASA oraz wrażeniami astronautów z przebywania w stanie nieważkości. Znajdziecie ją w Oculus Store oraz na platformie Steam.