Już za chwilę na rynku konsumenckim zadebiutuje kolejne interesujące urządzenie przeznaczone dla VR-owych filmowców. Do przedsprzedaży trafiła kamera 360º 4K firmy VideoStitch z funkcją strumieniowania.

Jednym z największych wyzwań stojących przed producentami kamer 360º jest implementacja algorytmów zszywających zarejestrowany obraz z wielu obiektywów w taki sposób, aby możliwie jak najdokładniej dopasować poszczególne elementy panoramy. Firma VideoStitch ma w temacie tzw. „live-stitchingu” wiele do powiedzenia, bowiem od tworzenia oprogramowania zszywającego rozpoczynała w 2012 roku swoją działalność. Na liście ich klientów, dla których już „zszywała” znajdziemy m.in. Facebook czy firmę Red Bull.

Jest to o tyle ważne, że ich pierwsza kamera 360º o nazwie Orah 4i, która właśnie trafiła do przedsprzedaży posiada funkcję live streamingu, co oznacza, że łączenie obrazu musi odbywać się w czasie rzeczywistym.

Urządzenie zaprojektowane zostało tak, aby usprawnić proces tworzenia 360-stopniowych treści, który często opiera się o amatorskie rozwiązania wykorzystujące specjalne uchwyty podtrzymujące szereg standardowych kamer. Filmowcy mają wtedy do czynienia z wieloma kablami, zasilaczami i innymi elementami. Orah usuwa te niedogodności, upraszczając proces rejestracji obrazu do niezbędnego minimum.

Urządzenie posiada wbudowaną funkcję stabilizacji obrazu oraz automatyczny „post-processing”, czyli przetwarzania obrazu, za który odpowiada tzw. „stitching box”. Jest to dedykowany kamerze mini-komputer, który przeprowadza wspomniane wcześniej zszywanie obrazu w locie, umożliwiając bezpośrednią transmisję 360º w internecie, dostępną do obejrzenia przy użyciu gogli VR. Można go zawiesić na statywie, lecz także zabrać ze sobą na odległość do 90 metrów, łącząc „stitching box” z kamerą za pomocą kabla Ethernet.

Kamera generuje pliki video 360-stopni, które z powodzeniem umieścimy w serwisach takich jak Facebook, Youtube, Littlstar i innych. W przypadku przekazów „na żywo” wykorzystany zostaje protokół RTMP używany m.in. przez Youtube, Wowza, Akamai, Bitmovin, Ustream czy Livestream. Można powiedzieć, że urządzenie będzie kompatybilne z każdą platformą wspierającą video VR.

Kamera Orah 4i trafiła do przedsprzedaży w cenie 3595 dolarów. Pierwsze przedpremierowe egzemplarze mają zostać wysłane do klientów już w najbliższym czasie. Pełną specyfikację urządzenia znajdziecie tutaj.