Francuska telekomunikacyjna spółka Orange wchodzi do wirtualnej rzeczywistości. Firma planuje uruchomić testowy program Orange VR Experience, dzięki któremu widzowie francuskiej platformy telewizyjnej otrzymają dostęp do VR-owych produkcji największych amerykańskich wytwórni filmowych, takich jak 20th Century FOX oraz Warner Bros.

Od 12 października abonenci platformy telewizyjnej Orange we Francji uzyskają możliwość oglądania filmów i programów premium realizowanych w technologii VR. Wirtualnej produkcje będzie można uruchomić poprzez serwis OCS VR, który zostanie udostępniony użytkownikom platformy PlayStation VR oraz mobilnych gogli Samsung Gear VR.

Dodatkowo przez pół roku, począwszy od 1 grudnia, realizowany będzie eksperymentalny program Orange VR Experience, dzięki któremu Francuzi otrzymają dostęp do treści VR zrealizowanych przez największe amerykańskie wytwórnie filmowe takie jak: Twentieth Century Fox czy Warner Bros. oraz niezależne VR-owe studia produkujące treści 360º, m.in. Felix & Paul Studios, Apelab, InnerspaceVR czy Okio-Studio. Program powstaje we współpracy z amerykańskim start-upem Wevr, a jego celem jest rozpoznanie nowych sposobów dystrybucji multimedialnych treści.

„Orange postrzega rzeczywistość wirtualną jako nowe medium, które jest jeszcze w powijakach: wszystko od oprogramowania i technologii, po rozwój nowych zastosowań i opracowanie modelu biznesowego jest jeszcze w fazie rozwoju. Przyglądamy się, aby lepiej zrozumieć nowe sposoby, w jakie treści będą dostarczane i konsumowane w przyszłości, ponieważ będzie to miało wpływ na nasze działania jako operatora sieci komórkowej i usługodawcę internetowego” – powiedział Guillaume Lacroix, wiceprezes francuskiego oddziału Orange

Program realizowany będzie początkowo jedynie we Francji, jednak w planach jest rozszerzenie jego zasięgu na kolejne kraje. W związku z tym, że Orange działa także na terenie naszego kraju niewykluczone, że Orange VR Experience z czasem zawita także do Polski. Na razie jednak francuska firma nie ujawniła na ten temat żadnych informacji.