Virtuix Omni - wielokierunkowa bieżnia wirtualnej rzeczywistości
Virtuix Omni - wielokierunkowa bieżnia wirtualnej rzeczywistości (mat.prom)

Twórcy wielokierunkowej bieżni Virtuix Omni długo kazali swoim fanom czekać na kolejne informacje dotyczące finalnej wersji urządzenia. Podczas zakończonej wczoraj w San Francisco, branżowej imprezy Samsung Developer Conference, założyciel firmy Virtuix ogłosił, że ostateczna wersja urządzenia zostanie po raz pierwszy zaprezentowana na odbywających się w dniach 6-9 stycznia 2015 w Las Vegas, targach Consumer Electronics Show (CES 2015).

Jan Goetgeluk – Virtuix CEO – wziął udział w sesji poświęconej interakcji w wirtualnej rzeczywistości, na której potwierdził wsparcie bieżni dla mobilnych gogli Samsung Gear VR. Virtuix od początku projektowany był do współpracy z Oculus Rift, jednak możliwość bezprzewodowego korzystania z bieżni nie umknęła uwadze twórców i postanowili dostosować urządzenie do współpracy z mobilnymi goglami Samsunga.

Zespół Virtuix Omni spędził dwa lata projektując produkt zanim rozpoczęto akcję na Kickstarterze, mającą na celu zebranie funduszy na dalszą działalność firmy. 4 czerwca 2013 roku rozpoczęło zbiórkę pieniędzy. Założyciel Oculus Rift – Palmer Luckey – z góry obiecał poparcie dla projektu. Zakładano zebranie 150 000$, co osiągnięto niemal natychmiast. Ostatecznie kickstarterowa zbiórka zamknęła się w kwocie ponad 1,1 miliona dolarów.

Produkcja bieżni miała się rozpocząć w grudniu 2013. Wstępną datą dostarczenia urządzeń był styczeń 2014 roku. Ostatecznie do dziś urządzenia nie zostały dostarczone, pomimo złożonych ponad 3000 przedpremierowych zamówień. Jednak ma się to wkrótce zmienić. Niedługo po styczniowej prezentacji na CES 2015, powinna rozpocząć się wysyłka urządzenia. Bieżnię można zamówić w oficjalnym sklepie Virtuix w cenie 499 $. Wraz z urządzeniem otrzymamy również specjalne buty przeznaczone do poruszania się po bieżni. Więcej o szczegółach technicznych Virtuix Omni można przeczytać w tym miejscu.