Na początku stycznia informowaliśmy o powstaniu interesującej inicjatywy Open Source Virtual Reality, do której dołączyli m.in. twórcy bezprzewodowego kontrolera gestów Leap Motion. Dzisiaj poznaliśmy pierwsze szczegóły współpracy oznaczające, że gogle Hacker Dev-Kit wyposażone zostaną w precyzyjne sensory wykrywające z bardzo dużą dokładnością ruchy palców dłoni.

Leap Motion, początkowo planowany jako urządzenie mające zastąpić tradycyjne myszki i klawiatury, znalazł swoją niszę w branży Virtual Reality. Kontroler okazał się zaskakująco precyzyjny w połączeniu z goglami wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift. Firma szybko zmieniła swoje cele rynkowe i obecnie pracuje nad nowym prototypem o nazwie kodowej „Dragonfly”, który będzie dedykowany rozwiązaniom VR. Według twórców nowa wersja urządzenia cechować się będzie znacznie większym zasięgiem pola widzenia oraz „większą niż HD” rozdzielczością. Obecnie na stronie producenta można zamówić specjalną nakładkę na Oculusa, ułatwiającą mocowanie kontrolera na goglach.

leap motion vr bundle

Tymczasem Oculus VR związał się jakiś czas temu z konkurencyjną firmą Nimble VR, tworzącą swój własny kontroler Nimble Sense, również śledzący dłonie użytkownika i przenoszący ich ruchy do wirtualnego środowiska. Należy więc się spodziewać, że w konsumenckiej wersji Oculusa znajdziemy rozwiązania tejże firmy. Twórcy Leap Motion postanowili więc dołączyć do inicjatywy gogli VR opartych na otwartej licencji i zintegrują technologię śledzenia rąk z deweloperską wersją headsetu OSVR „Hacker Development Kit”.

Za ideą „gogli VR open source”, stoi grupa firm z branży VR/AR oraz gier, której przewodniczą twórcy urządzeń peryferyjnych, firma Razer oraz Sensics – weterani branży VR. Ich celem jest kooperacja w tworzeniu ekosystemu VR złożonego z gogli i otwartego oprogramowania. Według szefa Razer, OSVR ma być tym dla wirtualnej rzeczywistości, czym dla telefonów komórkowych jest Android. Zgodnie z ideą firma upublicznia każdy szczegół gogli OSVR oraz publikuje oprogramowanie na zasadach Open Source, dzięki czemu każdy programista ma możliwość przyczynienia się do rozwoju projektu, a nawet stworzenia własnej wersji sterowników i urządzenia.

„Hacker Development Kit” otrzymał niedawno aktualizację do wersji v1.1 w związku z postępem jaki nastąpił na rynku headsetów wirtualnej rzeczywistości. Na stronie projektu OSVR znajdują się schematy i specyfikacje techniczne, pomocne przy tworzeniu własnego headsetu. Inicjatywa umożliwia wydrukowanie niektórych elementów zestawu na drukarkach 3D.

Integracja kontrolera ruchu dłoni będzie opcjonalna. Klienci będą mogli kupić urządzenie bez kontrolera i ewentualnie dokupić go w późniejszym czasie. HDK trafi do sprzedaży w czerwcu 2015 w cenie 199,99 dolarów.