Projekt gogli wirtualnej rzeczywistości Open Source Virtual Reality (OSVR) „Hacker Development Kit” po raz kolejny został uaktualniony, zbliżając standard urządzenia do obecnych na rynku rozwiązań.

HDK w wersji v1.2 przynosi m.in. nowy moduł pozwalający na śledzenia położenia headsetu w pełnych 360-stopniach za pomocą wbudowanej kamery na podczerwień. Od teraz deweloperzy posiadający gogle w wersji v1.0 lub v1.1 będą je mogli w prosty sposób ‚upgrejdować’ poprzez dokupienie odpowiedniego modułu IR.

Otwarta platforma VR wzbogaciła się równie o dwa inne moduły. Pierwszym z nich jest nasadka umożliwiająca wykorzystanie kontrolera Leap Motion. Urządzenie, o którym szerzej pisaliśmy w tym miejscu, pozwala na przeniesie ruchów naszych dłoni do wirtualnej rzeczywistości. Z kolei drugi moduł to soczewki wykorzystywane w goglach wirtualnej rzeczywistości Wearality Sky, których pole widzenia wynosi aż 150 stopni.

Twórcy OSVR zdecydowali się również wsparcie dla systemu Android. Dotychczas gogle współpracowały wyłącznie z systemami Windows oraz Linux. Od teraz specjalny moduł pozwoli na wykorzystanie szerokiej gamy smartfonów pracujących na popularnym mobilnym oprogramowaniu.

OSVR dev kit2

Za ideą „gogli VR open source”, stoi grupa firm z branży VR/AR oraz gier, której przewodniczą twórcy urządzeń peryferyjnych, firma Razer oraz Sensics, weterani branży VR. Ich celem jest kooperacja w tworzeniu ekosystemu VR złożonego z gogli i otwartego oprogramowania. Według szefa Razer, OSVR ma być tym dla wirtualnej rzeczywistości, czym dla telefonów komórkowych jest Android. Zgodnie z ideą firma upublicznia każdy szczegół gogli OSVR oraz publikuje oprogramowanie na zasadach Open Source, dzięki czemu każdy programista ma możliwość przyczynienia się do rozwoju projektu, a nawet stworzenia własnej wersji sterowników i urządzenia.

Do inicjatywy dołączyły kolejne firmy zainteresowane ujednolicaniem standardów wirtualnej rzeczywistości. Są to: 3DiVi, Alchemy Learning, A-Volute, Big Bonsai Gms, Cineveo, Corelabs, Coretronic Corporation, Dolphin, Ghost Machine, Kermdinger Studios, Inc, MAG Studios, Manus Machina, MergVR, MureVR, NeuroDigital Technologies, NivalVR, Perception Nueron, Virt, Virtulify, VimersiV, Wearality oraz Voxelnauts. Łącznie projekt OSVR liczy już 144 członków.

„Hacker Dev-kit” w wersji v1.2 do publicznej sprzedaży trafi już w lipcu w cenie 299$/€. Więcej na informacji znajdziecie na stronie osvr.com.