OSVR ogłosił powstanie funduszu dla deweloperów, którego celem jest zapewnienie otwartego dostępu do treści VR na wszystkich platformach. 5 milionów dolarów zgromadzonych w funduszu ma zachęcić do wsparcia ekosystemu OSVR poprzez kupowanie kodów do gier bezpośrednio od ich autorów.

Twórcy Open Source Virtual Reality (OSVR), platformy rzeczywistości wirtualnej, której celem jest stworzenie nowego, otwartego standardu dla urządzeń i gier VR, poinformowali o powstaniu OSVR Developer Fund – programu prowadzonego przez Razera, który wspomoże społeczność deweloperów kwotą 5 milionów dolarów. Fundusz ma zachęcić twórców i deweloperów do aktywnego wspierania ekosystemu OSVR (otwartego środowiska programistycznego, które umożliwia tworzenie aplikacji i gier działających na każdym sprzęcie VR), pozwalając tym samym fanom wirtualnej rzeczywistości jak i twórcom oprogramowania na większą swobodę działania, bez zamartwiania się o zabezpieczenia typu DRM lub inne restrykcje.

“Wszystko wskazuje na to, że dzięki twórcom, którzy postanowili wprowadzić zupełnie nowe doświadczenia do interaktywnej rozrywki, VR odniesie wielki sukces.” – powiedział Christopher Mitchel z firmy Razer. „Fundusz dla developerów OSVR pomoże nam bezpośrednio wspierać wysiłki pionierów wirtualnej rzeczywistości z całej branży. Tym samym ich dzieła będą dostępne dla wszystkich. Jesteśmy przekonani, że jeżeli wszyscy uczestniczący w ekosystemie OSVR odniosą sukces, wtedy sukces odniesie cała branża VR. Zamknięte drzwi w przemyśle developerskim oznaczają wyrok śmierci”.

OSVR Developer Fund będzie dostępny dla wszystkich zakwalifikowanych i aktywnych twórców oprogramowania VR – w tym niezależnych. Jeżeli wszystko się powiedzie, Razer, bądź inny przyszły partner programu, zakupi od deweloperów kody do ich gier w podziękowaniu za wsparcie platformy. Pomoże to zrekompensować twórcom czas spędzony nad projektami, a także wzbogaci ekosystem OSVR o nową zawartość, pomocną w promowaniu dostępności gier w tym środowisku na wszystkie platformy VR.

“Rozumiemy, że deweloperzy natykają się na różne przeszkody do pokonania, ale my jesteśmy po to, aby im w tym pomóc.” – powiedział Justin Cooney, dyrektor ds. relacji z developerami z firmy Razer. „OSVR Developer Fund pomoże we wsparciu początkowej sprzedaży, pozwalając tym samym developerom na przyczynienie się do rozwoju wirtualnej rzeczywistości jako takiej”.

Partnerski duch OSVR pozwala twórcom na nieprzywiązywanie się tylko do jednego kanału sprzedaży, urządzenia bądź silnika gry. Wydawcy zaś będą mieć pełną, kreatywną kontrolę nad wytwarzanymi przez siebie treściami. Otrzymają oni także wsparcie w promocji i kampaniach marketingowych, włączając w to możliwości pokazania się na ważnych imprezach branżowych lub sprzedaż swoich produktów w zestawach OSVR.

Chcesz stać się partnerem? Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem marketing@osvr.org


Razer oraz Sensics, współtwórcy platformy otwartego oprogramowania i sprzętu VR – Open Source Virtual Reality – poinformowali również o premierze nowego modelu gogli VR z serii Hacker Development Kit – HDK 2. Urządzenie parametrami niemal zrównuje się z konsumenckimi wersjami gogli Oculus Rift i HTC Vive. Więcej na ten temat przeczytacie w tym miejscu.

OSVR HDK