Palmer Luckey udzielił wywiadu serwisowi IB Times, w którym odniósł się do headsetu wirtualnej rzeczywistości tworzonego przez Sony. Szef Oculus VR nie traktuje PlayStation VR jako rywala gogli Oculus Rift.

„To jest odrębny rynek. Oni kierują Virtual Reality do innej grupy ludzi, którzy nie sądzę, żeby kiedykolwiek należeli do naszej grupy docelowej. Warto również zauważyć, że ich gogle nie są tak wysokiej klasy jak nasze – myślę, że to wciąż dobry headset – ale PlayStation 4 nie jest tak mocny jak komputer z zalecaną przez nasz specyfikacją.”

Luckey podtrzymał tym samym swojej zdanie z sierpnia 2014 roku, kiedy to również nie traktował poważnie konkurencji ze strony gogli PlayStation VR (wówczas znanych jeszcze pod nazwą Project Morpheus): „Jeśli Sony zdecyduje się zainwestować w projekt wiele pieniędzy, to i tak będzie on ograniczony przez moce PS4. To nie jest dla nas konkurencja, ponieważ Oculus nie będzie działał na Playstation 4. Kilka osób będzie zadawać sobie pytanie ‘czy powinienem kupić Oculusa na PC, czy może Morpheusa na PS4, ponieważ mam obie platformy i nie wiem które gogle będą lepsze?’”

Luckey pochwalił Sony za dużą bibliotekę gier dostępnych na starcie, ponieważ uważa, że nawet najlepsze gogle będą bezużyteczne, jeśli nie będzie co na nich uruchomić. Dlatego też jego firma od dłuższego czasu koncentruje się nad zapewnieniem odpowiednio obszernej bazy tytułów startowych. Ponad 20 z nich tworzone jest przez wewnętrzne studia Oculusa. O wiele więcej zostanie wydane jeszcze w tym roku przez studia niezależne.

Tworca Oculus Rift - Palmer Luckey
Palmer Luckey

Palmer został zapytany przez IBT również o to jaki jest jego rekord długości czasu przebywania w wirtualnej rzeczywistości.

„Pewnego razu zdarzyło mi się 16 godzin, ale to było dawno temu. Zazwyczaj trwa to o wiele krócej. Różni ludzie mają różną tolerancję na VR i niektóre problemy z nią związane. Mam bardzo dużą tolerancję, więc czułem się dobrze. Moja tolerancja na to może być jednym z powodów, dlaczego zainteresowałem się wirtualną rzeczywistością, wówczas gdy ta technologia była o wiele gorsza”

Gogle Oculus Rift oficjalnie zadebiutują pod koniec marca, kiedy to pierwsze zestawy VR zostaną rozesłane do osób, które złożyły zamówienia przedpremierowe. Urządzenie zostało wycenione na 599 dolarów lub 699 Euro i pojawi się co najmniej o miesiąc wcześniej niż headset Sony, zapowiadany na drugi kwartał tego roku. Wciąż nie poznaliśmy dokładnej daty premiery ani ceny PlayStation VR.

Dla osób, które zastanawiają się nad złożeniem preorderu na Oculus Rift przygotowaliśmy specjalny poradnik, w którym wyjaśniamy najważniejsze kwestie dotyczące zakupu konsumenckiej wersji gogli VR. Odpowiadamy również na najczęściej zadawane pytania.

Oculus Rift F.A.Q. – Wszystko co musisz wiedzieć zanim kupisz gogle VR [poradnik]

zestaw Oculus Rift