Po „Resident Evil” do wirtualnej rzeczywistości trafiła kolejna wielka marka, która ma nas mocno nastraszyć – Paranormal Activity.

Zadebiutowała kolejna wysokiej jakości VR-owa produkcja przeznaczona dla graczy o mocnych nerwach. „Paranormal Activity: The Lost Soul” to dzieło studia VRWERX powstające we współpracy z posiadającą prawa do popularnej filmowej marki wytwórnią Paramount. Gra ukazała się dotychczas na Steamie w wersji z wczesnym dostępem oraz obsługą gogli Oculus Rift, HTC Vive i kontrolerów ruchowych, ale po wyjściu z fazy „Early Access” trafi także na konsolowy headset PlayStation VR.

Akcja ‚Paranormal Activity VR’ rozgrywa się co prawda w jednym miejscu, ale za to bardzo obszernym. Jest to wielopoziomowy dom posiadający kilka pięter, strych oraz piwnicę. Co ciekawe paranormalne zdarzenia towarzyszące graczowi w trakcie eksploracji są randomizowane, dzięki czemu każda osoba może liczyć na nieco inny przebieg wydarzeń. W rezultacie autorom udało się stworzyć tytuł, który już teraz pozwala na od 5 do 10 godzin rozgrywki, w zależności od zaangażowania gracza w odkrywanie tajemnic nawiedzonego domu.

Pierwsze opinie na temat PAVR są bardzo pozytywne. Na chwilę obecną 80% graczy na Steamie uważa, iż paranormalny VR-owy horror jest grą wartą uwagi. Wśród zalet wymieniana jest oprawa audio-wizualna, szczegółowość map oraz to o czego tak naprawdę oczekują jej nabywcy, czyli poziom przerażenia.

Niestety znajdziemy tam także wielu zawiedzionych graczy. Niektórzy nie są w stanie jej ukończyć z uwagi na niedopracowany system lokomocji pozwalający na poruszanie się tylko w tę stronę, w kierunku której patrzymy, co nie pozwala na jednoczesne przemieszczanie i rozglądanie się po lokacji. Raportowanych jest także wiele innych błędów utrudniających rozgrywkę, aczkolwiek producenci gry obiecali już odpowiednie poprawki, nad którymi rozpoczęli już prace. W związku z tym w najbliższym czasie możemy spodziewać się m.in. nowego systemu poruszania się, wyeliminowania długich „loadingów” oraz poniesienia ogólnego poziomu jasności, ponieważ część graczy uważa, że gra jest zbyt ciemna przez co niewiele mogą zobaczyć.

Niestety nie zanosi się na wyeliminowanie innej, często przytaczanej wady gry – jej ceny. Za Paranormal Activity: The Lost Soul zapłacimy 36,99 Euro. Do wtorku (21 marca) trwa promocja pozwalająca zakupić PAVR z 15-procentowym rabatem.