Wielki sukces kickstarterowej zbiórki na gogle Pimax 8K.

Powoli dobiega końca kickstarterowa kampania, której celem jest sfinansowanie produkcji gogli wirtualnej rzeczywistości Pimax 8K i Pimax 5K. Choć do zakończenia zbiórki pozostał jeszcze tydzień, chińska firma może już teraz pochwalić się pobiciem crowdfundingowego rekordu, przynajmniej jeżeli chodzi o projekty związane z technologią Virtual Reality.

Twórcy headsetu charakteryzującego się niespotykaną na rynku konsumenckim rozdzielczością ekranu oraz bardzo wysokim zasięgiem pola widzenia na chwilę obecną zebrali już ponad 2,5 miliona dolarów. Oznacza to, że pobity został rekord z 2012 roku ustanowiony w tej kategorii przez pierwszą deweloperską wersję gogli Oculus Rift (DK1), która wówczas zebrała dokładnie 2 437 429 dolarów.

Oba modele są następcą średnio udanego Pimaxa 4K, który zadebiutował w ubiegłym roku. Pimax 8K może pochwalić się podwójnym ekranem CLPL (LED) o rozdzielczości 3840×2160 (dla porównania Pimax 4K posiada 2x 1920×2160, natomiast Oculus Rift i HTC Vive jedynie 2x 1080×1200). Znacznej poprawie uległo także pole widzenia, które powiększono ze 110 do imponujących 200 stopni oraz częstotliwość odświeżania (z 60 do 90Hz).

Pimax 8K

Z kolei model Pimax 5K charakteryzuje się podwójnym wyświetlaczem CLPL (LED) o rozdzielczości 2560×1440, posiada jednak taki sam FOV (200 stopni) i odświeżanie (90Hz).

Nowe Pimaxy współpracować będą z opracowanym przez Valve systemem trackingu SteamVR Lighthouse, aczkolwiek nie będzie on wymagany do działania gogli, bowiem ich twórcy opracowali także własny system śledzenia. Interesująco prezentuje się także kwestia dostępu do VR-owych treści, które uruchomimy nie tylko z oficjalnego sklepu PiHome, lecz także ze Steama i Oculus Store.

Zainteresowanych zakupem gogli Pimax odsyłamy na stronę zbiórki na Kickstarterze. Dostawa pierwszych egzemplarzy nowych headsetów planowana jest na styczeń przyszłego roku. Szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj.