Pimax 8K

Chińska firma Pimax przymierza się do wydania udoskonalonej wersji własnych gogli wirtualnej rzeczywistości. Pimax 8K co prawda nie jest w stanie wyświetlić obrazu w deklarowanej w nazwie rozdzielczości, ale mimo wszystko warto śledzić rozwój tego projektu.

Podczas niedawnych targów elektroniki użytkowej CES 2017 w Las Vegas zaprezentowano udoskonaloną wersję chińskich gogli Pimax. Urządzenie charakteryzuje się wysoką rozdzielczością ekranu oraz szerokim polem widzenia, parametrami niespotykanymi jeszcze wśród podobnych produktów dostępnych w powszechnej sprzedaży. Pimax 8K jest następcą średnio udanego modelu Pimax 4K, który zadebiutował w ubiegłym roku.

Pimax 4K miał być pierwszym na rynku headsetem wyświetlającym wirtualną rzeczywistości w jakości 4K. Niestety jego wadą okazała się częstotliwość odświeżania obrazu wynosząca jedynie 60Hz, a także brak systemu śledzenia pozycyjnego. Największe zastrzeżenia dotyczą samej rozdzielczości, której nie można nazwać prawdziwym 4K z uwagi na to, iż zastosowany interfejs HDMI 1.4b zdolny jest do uzyskania w 60hz jedynie 1440p . W przeciwnym razie obraz wyświetli się w 30hz i taka zabawa przestaje mieć sens. W związku z tym obraz musi być upscalowany.

Pomijając nie najlepsze odwzorowanie kolorów, headset był chwalony przez miłośników filmów 360 i osoby oglądające tradycyjne filmy 2D na wielkim wirtualnym ekranie kinowym za brak efektu siatki (screen-door effect). Do czerpania radości z gier VR już to niestety nie wystarczyło.

Pimax 4K

Tym razem ma być inaczej, chociaż producenci gogli nadal wykorzystują sztuczki marketingowe, aby zwiększyć swój rozgłos. 8K znajdujące się w nazwie wcale nie oznacza, że urządzenia taką rozdzielczość wyświetli – będzie to 4K, czyli Ultra HD. Chińczycy zsumowali ten parametr dla obojgu oczu i wyszło im 8K, co oczywiście jest nieprawdą i należy traktować to wyłącznie jako nazwę modelu.

W porównaniu do gogli Pimax 4K, które wizualnie prezentują się podobnie do Oculus Rift, nowy headset z wyglądu przypomina projekt StarVR. Jeżeli zaś chodzi o mocowanie na głowie twórcy urządzenia zdecydowali się na rozwiązanie zbliżone do niezwykle wygodnego patentu zastosowanego przez producentów PlayStation VR. Całość prezentuje się dosyć masywnie, jednak osoby, które miały okazję założyć gogle na głowę twierdzą, że są lżejsze niż mogłoby się wydawać.

Pimax 8K może pochwalić się podwójnym ekranem LCD o rozdzielczości 3840×2160 (dla porównania Pimax 4K posiada 2x 1920×2160, natomiast Oculus Rift i HTC Vive jedynie 2x 1080×1200). Znacznej poprawie uległo także pole widzenia, które powiększono ze 110 do imponujących 200 stopni oraz częstotliwość odświeżania (z 60 do 120Hz). Urządzenie wyposażono w soczewki Fresnela.

Mając w pamięci jak wiele mocy obliczeniowej potrzebuje Rift i Vive, zapewne zastanawiacie się jakie parametry powinien posiadać komputer potrafiący udźwignąć nowego Pimaxa. Firma rekomenduje podwójne układy graficzne GeForce GTX 1070 lub GTX 1080, choć z goglami powinna poradzić sobie z nimi także i karta NVIDIA GTX 980, przy założeniu, że wykorzystywana będzie technika renderingu Asynchronous Spacewarp.

Autorzy oprogramowania przygotowali także własną technikę zwaną ‚Brain-warp’, która obniża zapotrzebowanie uciekając się do pewnej sztuczki mającej na celu oszukać nasz mózg. Renderowany obraz wyświetlany jest naprzemiennie dla każdego oka, raz dla jednego, raz dla drugiego. Według producentów opóźnienia są na tyle niskie a częstotliwość wysoka, że użytkownicy gogli nie są w stanie zauważyć różnicy, co w pewnym stopniu potwierdzają osoby mające okazję przetestować headset na targach.

Niestety do ideału jeszcze trochę brakuje. Testerzy zwracali również uwagę na niską jasność ekranu, a także geometryczne zniekształcenia i inne niespójności wyświetlanego obrazu pojawiające się na obrzeżach pola widzenia. Cześć osób zauważyła także nieznaczne opóźnienia i rozmazywanie obrazu w momencie ruchu głowy.

Pimax 8K posiadać będzie w zestawie własny system śledzenia pozycyjnego oraz kontrolery ruchowe, jednakże podczas targów nie zaprezentowano jeszcze ich działania w praktyce. Niewykluczone, że całość opierać się będzie na technologii SteamVR Lighthouse zaprojektowanej dla gogli HTC Vive, ale chętnie użyczanej przez jej twórców innym producentom sprzętu VR.

Premiera gogli nie została jeszcze ustalona, ale wiadomo, że wcześniej odbędzie się zbiórka na Kickstarterze, która pomoże sfinalizować projekt i wprowadzić poprawki. Co ciekawe zestaw pojawił się już w sklepie Gearbest, gdzie wyceniany jest w tej chwili na 799 dolarów. Obecnie możemy jednak wyłącznie zapisać się na listę oczekujących.