Gogle Pimax 8K zadebiutują trochę później niż planowano.

Jak donosi serwis Tom’s Hardware pierwsze egzemplarze gogli wirtualnej rzeczywistości Pimax 8K prawdopodobnie nie zostaną wysłane do fundatorów z Kickstartera w styczniu przyszłego roku, jak pierwotnie zakładano. Producent headsetu rozpoczął właśnie prace nad kolejnym, piątym prototypem urządzenia.

Twórcy Pimaxa planują dokonać kilku zmian, m.in. ukryć sensory, udoskonalić regulację IPD, a także poprawić proces odprowadzania ciepła. Chińska firma zamierza także zbadać „nowe rozwiązania sprzętowe” pozwalające utrzymać częstotliwość odświeżania obrazu na poziomie 85 Hz i 90 Hz. Obecny prototyp prezentowany podczas różnego rodzaju targów pracuje w częstotliwości 75 Hz, aczkolwiek producent gogli deklaruje, że wynik ten udało się już podbić do 80 Hz.

Pimax 8K to w tej chwili najbardziej wyczekiwany model gogli wirtualnej rzeczywistości. Ich twórcom niedawno udało się uzbierać na Kickstarterze kwotę przekraczającą 4,2 miliona dolarów, bijąc tym samym rekord w kategorii projektów VR ustanowiony w 2012 roku przez pierwszą deweloperską wersję gogli Oculus Rift (DK1).

Sukces Chińczyków wynika z wyjątkowo wysokich parametrów headsetu znacząco odbiegających od podobnych urządzeń dostępnych obecnie w sprzedaży. Pimax 8K może pochwalić się podwójnym ekranem CLPL (LED) o rozdzielczości 3840×2160 oraz soczewkami pozwalającymi na oglądanie wirtualnej rzeczywistości w 200 stopniach. Dla porównania konsumenckie wersje gogli Oculus Rift oraz HTC Vive posiadają wyświetlacze o rozdzielczości 2x 1080×1200, przy czym zasięg pola widzenia wynosi jednie około 110º.

Pimax 8K

Po zbliżających się targach CES 2018, które odbędą się w dniach 9-12 stycznia, firma planuje wydać komunikat dotyczący planów wysyłki pierwszej partii urządzeń. Samo wydarzenie, podczas którego Pimax będzie jednym z wystawców, ma być z kolei szansą na zebranie „feedbacku” pozwalającego na dalsze ulepszenie modelu 8K.

Osoby, które załapały się na planowaną na styczeń pierwszą, wczesną wersję konsumenckiego Pimaxa otrzymają możliwość wyboru. Firma zaoferuje im możliwość otrzymania najnowszego prototypu lub finalnego modelu, gdy ten ostatecznie zostanie wydany.