Kolejne opóźnienie premiery gogli Pimax 8K.

Wciąż nie wiadomo kiedy zadebiutują gogle Pimax 8K. Chiński producent headsetu poinformował, iż osoby które wsparły projekt na Kickstarterze mogą spodziewać się kolejnych opóźnień, tym razem związanych z problemami na etapie projektowania soczewek.

W najnowszym wpisie opublikowanym na oficjalnym forum Pimaxa czytamy, że firma naprawiła już wszystkie problemy z jakimi borykała się piąta generacja prototypu Pimaxa 8K (V5), którą prezentowano podczas styczniowych targów CES 2018. Uwagę zwracano wówczas przede wszystkim na zniekształcenia występujące na krawędziach soczewek oraz efekt mury objawiający się nierównomierną ilością światła emitowanego przez poszczególne piksele.

Niestety problemy z ostrością obrazu sprawiły, iż planowane na początek kwietnia wypuszczanie modelu przedprodukcyjnego (określanego jako M1) zostało przełożone na maj. Firma planuje wyprodukować jedynie 10 egzemplarzy gogli, które zostaną rozesłane do niewielkiej, zamkniętej grupy zaufanych osób w celu zebrania ostatecznego „feedbacku”.

„Celem zamkniętej bety M1 jest zorientowanie się czy M1 nadaje się już do wysyłki. Wówczas będziemy mogli dokładniej oszacować dokładną datę premiery”.

Pimax 8K

Pimax 8K to w tej chwili najbardziej wyczekiwany model gogli wirtualnej rzeczywistości. Ich twórcom w ubiegłym roku udało się uzbierać na Kickstarterze kwotę przekraczającą 4,2 miliona dolarów, bijąc tym samym rekord w kategorii projektów VR ustanowiony 5 lat wcześniej przez pierwszą deweloperską wersję gogli Oculus Rift (DK1).

Sukces chińskiej firmy wynika z wyjątkowo wysokich parametrów headsetu znacząco odbiegających od podobnych urządzeń dostępnych obecnie w sprzedaży. Pimax 8K może pochwalić się podwójnym ekranem CLPL (LED) o rozdzielczości 3840×2160 oraz soczewkami pozwalającymi na oglądanie wirtualnej rzeczywistości w 200 stopniach. Dla porównania konsumenckie wersje gogli Oculus Rift oraz HTC Vive posiadają wyświetlacze o rozdzielczości 2x 1080×1200, przy czym ich zasięg pola widzenia wynosi jednie ok. 110º.