Catan VR zmierza na kolejne platformy.

Popularna gra planszowa „Osadnicy z Catanu” wkrótce doczeka się wersji przeznaczonej na kolejne modele gogle Virtual Reality. Produkcja studia Experiment 7 zatytułowana Catan VR dostępna była dotychczas w Oculus Store ze wsparciem gogli Oculus Rift, Oculus Go oraz Samsung Gear VR.

Na Steamie pojawiła się właśnie strona Catan VR. Wersja gry, która zostanie opublikowana na tej platformie otrzyma oficjalne wsparcie gogli HTC Vive, Oculus Rift oraz headsetów z serii Windows Mixed Reality. Co więcej, pozwoli ona na cross-platformową rozgrywkę pomiędzy użytkownikami wszystkich wymienionych wyżej modeli gogli VR.

Catan VR opracowany został we współpracy z Klausem Teuberem, autorem planszówki wydanej w klasycznej formie po raz pierwszy w 1995 roku pod nazwą „Die Siedler von Catan”. Rozgrywka w grze nie różni się niczym od oryginału. Jedyną różnicą jest otoczenie, w którym przychodzi nam toczyć potyczki, bowiem te odbywają się w wirtualnym pokoju z widokiem na fikcyjną wyspę Catan.

Jak podaje polska Wikipedia „każdy z graczy reprezentuje tytułowych osadników zakładających kolonie na wcześniej niezamieszkanej wyspie Catan. Wyspa składa się z wyłożonych losowo na początku każdej gry heksagonalnych żetonów wyobrażających różne rodzaje terenu: las, pola uprawne, łąki, góry, wzgórza i pustynię. Na każdym polu umieszczony jest żeton z liczbą. Wyspę otacza morze, a na wybrzeżu znajdują się porty. Osady zakładane przez graczy dostarczają ich właścicielom surowców naturalnych, zależnie od przylegającego do nich terenu oraz od rzutu kośćmi w każdej turze. Surowce naturalne są używane do budowania dróg, rozbudowywania osad w miasta oraz nabywania kart rozwoju.

Gracze mogą handlować surowcami, które wyprodukują zarówno pomiędzy sobą jak i przy pomocy portów. Ten ostatni sposób jest jednak bardzo kosztowny lub ograniczony do jednego rodzaju surowców. Ponieważ bardzo trudno jednemu graczowi wyprodukować wszystkie surowce potrzebne do rozwoju, odpowiednio podejmowane decyzje handlowe są istotnym elementem strategii prowadzącej do sukcesu. Interakcję pomiędzy graczami komplikuje również istnienie złodzieja, który kradnie graczom surowce i utrudnia ich produkcję. W grze nie występują elementy walki. Oprócz używania złodzieja, niepodejmowania handlu z innymi graczami oraz blokowania rozwoju ich dróg i osad, nie ma możliwości wyrządzenia szkody przeciwnikom.

Zwycięzcą zostaje gracz, który zgromadzi dziesięć punktów zwycięstwa. Punkty zwycięstwa uzyskuje się za wybudowanie osady lub miasta, najdłuższej drogi, stworzenie największej armii złożonej z rycerzy lub karty rozwoju reprezentującej specjalne budowle.”

Na tę chwilę nie jest znana dokładana data premiery Catan VR na platformie Steam.