W dniu dzisiejszym oficjalnie zadebiutowała nowa mobilna platforma VR – Google Daydream – która uznawana jest za następcę popularnych gogli typu Cardboard. Wraz z premierą w oficjalnym sklepie Daydream udostępniono 10 dedykowanych aplikacji. Do końca roku powinniśmy otrzymać dostęp do ponad 50 gier i różnego rodzaju doświadczeń VR.

W październiku podczas specjalnej konferencji „Made by Google” firma z Mountain View zaprezentowała pierwszy headset wirtualnej rzeczywistości należący do ekosystemu Daydream. Urządzenie, które zajmie miejsce kartonowych gogli Cardboard wykonane zostało z materiału.

To właśnie mobilne gogle Daydream View zadebiutowały dziś na rynku konsumenckim, dopełniając tym samym listę wszystkich wymaganych elementów ekosystemu. Są one modelem referencyjnym, na bazie którego w przyszłości powstaną współpracujące z VR-ową platformą Google headsety firm trzecich.

Gogle VR - Daydream View

Obudowa Daydream View wyłożona została materiałem „dżersej” w trzech kolorach: Snow, Slate oraz Crimson. Gogle są przez to lżejsze (waga: 220 g) i wygodniejsze w użytkowaniu od rozwiązań konkurencji. Jedną z cech produktu jest możliwość korzystania z headsetu przez osoby noszące okulary.

Za obsługę gier i aplikacji VR w goglach Daydream odpowiadać będzie niewielkich rozmiarów 40-gramowy bezprzewodowy kontroler z wyglądu przypominający pilot dostępny w zestawie z konsumenckim Oculusem. Jednakże w praktyce jego działanie można porównać do „Wiimote” – kontrolera konsoli Wii.

Wyposażono go w 9-cio osiowe moduły IMU zapewniające precyzyjne śledzenie ruchów pilota w przestrzeni oraz baterię 220 mAh z czasem pracy do 12 godzin, a także złącze USB typu C umożliwiające szybkie ładownie. Oprócz sterowania w grach urządzenie możemy wykorzystać także do interakcji z interfejsem, m.in. obsługi sklepu z oprogramowaniem kompatybilnym z platformą. Po zakończeniu VR-owej sesji pilot można wygodnie spakować wewnątrz obudowy zamieniając go miejscami ze smartfonem.

Daydream View

Gogle Daydream View dostępne są w sprzedaży w cenie 79 dolarów. Urządzenie kupimy w internetowym sklepie Google, Best Buy oraz Verizon.

Oprócz headsetu Daydream View w sprzedaży są już także pierwsze smartfony dedykowane platformie. Urządzenia o nazwie Google Pixel oraz Google Pixel XL (szerzej na ich ten temat pisaliśmy już tutaj) łączą się z headsetem bezprzewodowo i od razu po włożeniu do środka obudowy przełączają się do trybu Virtual Reality. Prawdopodobnie już niedługo własne smartfony „Daydream-Ready” wypuszczą kolejni producenci. Swoje produkty zapowiedziały już firmy: Samsung, Huawei, Xiaomi, LG, Alcatel, Asus i ZTE.

Wraz z goglami zadebiutowały także pierwsze VR-owe aplikacje. Pięć z nich stanowią podstawowe aplikacji Google zaprojektowane od nowa dla wirtualnej rzeczywistości.

  • YouTube (z obsługą video 360º)
  • Street View (popularna usługa Google ze zdjęciami 360º)
  • Play Movies (wirtualne kino)
  • Google Photos
  • Google Arts & Culture (aplikacja muzealna)

Kolejne pięć tytułów to produkcje firm trzecich:

  • Wonderglade (Resolution Games)
  • Mekorama (Martin Magni)
  • Star Chart VR (Escapist Games Ltd)
  • Hunters Gate (Climax Studios)
  • Wall Street Journal

Ponadto do końca roku w oficjalnym sklepie platformy Daydream pojawi się przynajmniej 40 kolejnych tytułów, m.in. aplikacje: BBC, CNN, New York Times, HBO Go, NBA, NextVR, Netflix, a także gry takie jak: Need for Speed: No Limits VR, LEGO BrickHeadz, Gunjack 2, Keep Talking and Nobody Explodes, VR Karts oraz polski psychodeliczny horror Layers of Fear krakowskiego studia Bloober Team.

Więcej na temat gier i aplikacji VR na gogle Daydream pisaliśmy tutaj.