@ iFixit

Niedawna premiera gogli PlayStation VR nie mogła umknąć serwisowi iFixit zajmującemu się testowaniem smartfonów, a ostatnio także gogli Virtual Reality, pod kątem ich ewentualnej naprawy. Okazuje się, że VR-owy konsolowy headset Sony jest całkiem prosty w rozbiórce i nie powinien stanowić dla majsterkowiczów większego wyzwania.

Oculus Rift CV1, HTC Vive, OSVR HDK 2, a teraz także i PlayStation VR padło łupem popularnego w pewnych kręgach serwisu iFixit. Urządzenie zostało rozebrane i przetestowane pod kątem ewentualnej naprawialności.

Przede wszystkim po raz pierwszy zobaczyliśmy soczewki zamontowane przez Sony pod „maską”. Twórcy gogli jako jedyni z „wielkiej trójki” (Oculus Rift, HTC Vive, PlayStation VR) nie zdecydowali się na wyposażenie swojego headsetu w soczewki Fresnela. Ich największą wadą są zniekształcenia biegu promieni świetlnych powstające na krawędziach (tzw. efekt godray). Jest to szczególnie uporczywe w momencie wyświetlania elementów o dużym kontraście, np. jasne logo na czarnym tle. W PSVR znajdziemy bardziej tradycyjne rozwiązania.

Po raz pierwszy możemy także przyjrzeć się wyświetlaczowi OLED, którego producentem okazał się… Samsung. Serwis dla majsterkowiczów rozłożył również jednostkę obliczeniową (moduł procesora), która pomaga goglom komunikować się z PS4, zarządzać dźwiękiem przestrzennym oraz wyświetlać na TV tzw. „social screen”, czyli obraz widziany na telewizorze przez osoby nieuczestniczące w VR-owej rozgrywce.

Ponadto iFixit zauważył, że headset jest pomysłowo zaprojektowany i prosty w demontażu, a wiele elementów dopasowanych zostało bez użyciu kleju, lub został on wykorzystany z umiarem przez co łatwo go usunąć. Wyjątek stanowią wspomniane wcześniej soczewki, które zostały przyklejone dosyć solidnie. W przypadku elementów skręcanych wykorzystano standardowe śruby JIS J0. Problemem z kolei może okazać się duża ilość różnego rodzaju elementów.

Ostatecznie serwis iFixit przyznał goglom PlayStation VR współczynnik naprawialności na poziomie 8/10. W podobnym eksperymencie wzięły udział wcześnie także gogle Oculus Rift (ocena 7/10), HTC Vive (8/10) oraz OSVR HDK 2 (9/10).

Galeria zdjęć wraz z instrukcją demontażu dostępna jest tutaj.

Zobacz także: PlayStation VR – Recenzja

PlayStation VR