Już wkrótce na rynku pojawi się MSI VR One – urządzenie, dzięki któremu wirtualną rzeczywistość w trybie pokoju (room-scale) będziemy mogli doświadczać bez plątających się pod nogami kabli.

Do przedsprzedaży trafił właśnie MSI VR One, czyli pecet w formie plecaka. Jest to nic innego jak mobilny komputer zaprojektowany tak, żeby można go było założyć na plecy. Urządzenie przeznaczone jest przede wszystkim dla właścicieli gogli umożliwiających poruszanie się po określonym obszarze pokoju (tzw. tryb room-scale). W tej chwil właściwości takie posiada jedynie zestaw wirtualnej rzeczywistości SteamVR, w skład którego wchodzą gogle HTC Vive, ale już wkrótce (6 grudnia) o podobne rozwiązanie wzbogaci się Oculus Rift, dzięki kontrolerom ruchowym Oculus Touch.

Plecako-pecet VR wyposażony został w następujące podzespoły: procesor Intel Core i7 6820HK (2.70 GHz), kartę graficzną Nvidia Geforce GTX 1060, 16GB pamieci RAM, oraz dysk SSD 256GB, które pozwolą uzyskać 90 klatek na sekundę wymagane do poprawnego wyświetlania obrazu w wirtualnej rzeczywistości. Ponadto do przedsprzedaży trafiła także wersja rozszerzona, w której znajdziemy kartę GTX 1070 oraz większy dysk (512GB).

Czas pracy baterii, którą w razie potrzeby możemy podmienić, wynosi około 90 minut. Może nie jest to imponujący wynik, ale na potrzeby dużej części obecnie dostępnych gier i doświadczeń VR, czas ten powinien w zupełności wystarczyć. Co ważne, dzięki systemowi ‚hot-swap’ baterie wymienimy w locie, bez konieczności wyłączania komputera.

Urządzenie wyposażone zostało także w odpowiedni system chłodzenia, w którego skład wchodzą dwa wentylatory oraz dziewięć rurek odprowadzających ciepło. Producenci plecaka zadbali także o poziom głośności pracy, który nie powinien przekroczyć 41db. MSI VR One waży 3,6 kg co czyni go najlżejszym z zaprezentowanych dotychczas podobnych rozwiązań.

MSI VR One w wersji podstawowej wyceniony został na 1999 dolarów, natomiast za lepiej wyposażone wnętrze zapłacimy 2299 dolarów. Zainteresowanych odsyłamy na stronę newegg.com, na której można składać preordery. Ich realizacja rozpocznie się 30 listopada.


Podobne rozwiązania od jakiegoś czasu opracowuje także m.in. chińska firma Zotac oraz Hewlett-Packard. Nieco inaczej do tematu bezprzewodowości podchodzi firma TPCAST, która kilka dni temu rozpoczęła przedsprzedaż specjalnej przystawki nakładanej na gogle VR.