Zbliża się premiera gogli Pimax 8K. Zapowiedziano model 5K Plus.

Chińska firma Pimax poinformowała we wpisie na Kickstarterze, iż pod koniec września rozpocznie się wysyłka egzemplarzy gogli Pimax 8K zakupionych w ramach akcji crowdfundingowej. Robin Weng, Pimax CEO, liczy że do końca roku zrealizowane zostaną wszystkie zamówienia.

Twórcy urządzenia właśnie wrócili z Berlina gdzie odbyło się spotkanie z fundatorami headsetu, na którym m.in. zaprezentowano udoskonalony model gogli „5K’. Pimax 5K Plus w porównaniu do standardowej wersji 5K, która sprzedawana była na Kickstarterze równocześnie z modelem „8K”, wyposażono w nowy wyświetlacz o nieujawnionej jeszcze rozdzielczości. Wiadomo natomiast, że posiada on o 9% więcej pikseli na cal. Firma planuje wypuścić do sprzedaży oba modele „5K”.

Pimax 8K to w tej chwili najbardziej wyczekiwany model gogli wirtualnej rzeczywistości. Ich twórcom w ubiegłym roku udało się uzbierać na Kickstarterze kwotę przekraczającą 4,2 miliona dolarów, bijąc tym samym rekord w kategorii projektów VR ustanowiony 5 lat wcześniej przez pierwszą deweloperską wersję gogli Oculus Rift (DK1).

Sukces chińskiej firmy wynika z wyjątkowo wysokich parametrów headsetu znacząco odbiegających od podobnych urządzeń dostępnych obecnie w sprzedaży. Pimax 8K może pochwalić się podwójnym ekranem CLPL (LED) o rozdzielczości 3840×2160 oraz soczewkami pozwalającymi na oglądanie wirtualnej rzeczywistości w 200 stopniach (planowana jest także wersja z FOV wynoszącym 170º). Dla porównania konsumenckie wersje gogli Oculus Rift oraz HTC Vive posiadają wyświetlacze o rozdzielczości 2x 1080×1200, przy czym ich zasięg pola widzenia wynosi jednie ok. 110º.