Artykuł gościnny

Agnieszka Jaworska (Brave Unicorns) wraz z Adamem Stachowskim (VR Premium) przy współpracy z Kołobrzeg Suspense Film Festival zorganizowali pierwsze w Polsce warsztaty kręcenia wideo 360 stopni dla młodego pokolenia. Agnieszka odpowiadała za koncept tzw. ideę parasolową, a Adam za produkcję. Razem odpowiadali za najwyższej jakości wkład merytoryczny w organizację warsztatów pod względem kreacji i produkcji filmów w technologii 360 stopni.

Brave Unicorns i VR Premium chcą szerzyć świadomość nowych technologii i ich twórczych możliwości wśród grupy, która naturalnie konsumuje innowacyjne treści – styk Pokolenia Z i Millenials oraz zapewnić młodym twórcom dostęp do nowych technologii. To misja, aby stworzyć globalne warunki i dostęp do nowych technologii, którą obecnie żyje i konsumuje świat. Z potencjału tej technologii korzystają najwięksi twórcy kontentu: BBC, CNN; Hollywood, Disney, kanały społecznościowe: Faceboook, YouTube; giganci technologiczni: Samsung, Sony, HTC, Oculus, Google (…), największe festiwale filmowe oraz wiele, wiele innych…

Koncept kreatywny polegał na stworzeniu warsztatowiczom pewnych ram, w których mogliby zgłębiać tajniki kreacji i produkcji za pomocą nowych technologii. Tak zrodziła się idea lokalnych historii (ang. local stories). Agnieszce jako kołobrzeżance zależało na wydobyciu lokalnych smaczków i niuansów. Chciała, aby lokalne historie pokazywały sylwetki ludzi, którzy żyją z pasją i mają pozytywny wpływ na swoje bezpośrednie otoczenie, przyczyniają się do szerzenia pozytywnych wartości wśród lokalnej społeczności. To także wydawało się jej atrakcyjne do pokazania szerszej, festiwalowej społeczności. Tak powstał „meta koncept” na lokalne historie z takimi twórcami, jak Kot Uliczny, CoffeDesk, MK Sailling oraz królową boxu i kickboxingu – Agnieszką Rylik, wielokrotną mistrzynią świata.

Taki koncept kreatywny wymagał od Adama gotowości na najwyższym poziomie. Nie tylko pod względem wymagań sprzętowych, ale także organizacyjnych – produkcyjnych i post-produkcyjnych, a także logistycznych. Uczestnicy warsztatów mieli do opowiedzenia cztery zupełnie różne historie, które działy się w odmiennych warunkach (także pogodowych) i lokalizacyjnych podczas wysokiego sezonu w Kołobrzegu. Na produkcję filmów był jeden dzień, a historie były kręcone równolegle przez grupę warsztatowiczów. Nie byli to profesjonalni twórcy wideo, a młodzi ludzie, którzy stykali się z tworzeniem filmów po raz pierwszy. I tak pod skrzydłami prowadzących i opiekunów grup zostały opowiedziane cztery lokalne historie.

Sam proces warsztatów był zaplanowany zgodnie z ideą nauka przez zabawę i tworzenie. Agnieszce i Adamowi zależało na tym, aby wszyscy dobrze się bawili jednocześnie wyciągając dla siebie to, co najbardziej wartościowe.

Pierwszego dnia wprowadzili uczestników w najważniejsze i kluczowe zagadnienia dotyczące tematu wideo 360 stopni i zanurzyli wszystkich w przykładowych realizacjach. Dzięki goglom i prezentowanym treściom wszyscy mogli poczuć moc nowych technologii i ich twórczy potencjał. Następnie przyszedł czas na zapoznanie się z sylwetkami bohaterów lokalnych historii, podział na grupy, tworzenie skryptów oraz pomysłów realizacyjnych.

Drugiego dnia uczestnicy kręcili lokalne historie wraz z bohaterami: Kot Uliczny, CoffeDesk, MK Sailling oraz Agnieszką Rylik. Filmy zostały wykonane za pomocą kamer Kandao Obsidian R oraz GoPro Fusion w zależności od ujęć.

Trzeciego i czwartego dnia trwała post-produkcja. Warsztatowicze poznali cały proces post-produkcyjny od stiching, czyli łączenia, przez montaż, udźwiękowienie, koloryzację oraz udostępnianie treści na goglach.

Ostatniego dnia odbyła się oficjalna premiera filmów dokumentalnych – czterech lokalnych historii i pokaz dla szerokiej publiczności Kołobrzeg Suspense Film Festival (7 Edycja). Filmy można zobaczyć także poniżej:

Local stories – CoffeDesk

Local stories – Agnieszka Rylik

Local stories – Kot Uliczny

Local stories – MK Sailling

Kreatywne warsztaty poprzedzała strategia, a następnie etap przygotowań. Prowadzący byli obecni w kołobrzeskich szkołach. Szczególne podziękowania dla Zespołu Szkół Społecznych Nr 1 STO im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu i Wojciecha Czaplewskiego oraz I LO im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu i Artura Dzierkowskiego za bardzo entuzjastyczne podejście do pionierskiego tematu.

Podczas spotkania z uczniami Agnieszka z Adamem opowiadali o idei warsztatów. Specjalnie dla nich zorganizowali pokaz na goglach, a także zachęcali uczniów do eksplorowania potencjału nowych technologii i wzięcia udziału w pierwszych w Polsce warsztatach kręcenia wideo w technologii 360 stopni dedykowanych dla młodego pokolenia. Część z nich przybyła na warsztaty i nakręciła lokalne historie.

W komunikacji przed warsztatami wykorzystali lokalne i branżowe media (nowymarketing.pl; pisf.pl, vrhunters.pl) oraz na kanały społecznościowe Kołobrzeg Suspense Film Festival. Udzielili także wywiadu o inicjatywnie dla radia Kołobrzeg, któremu również serdecznie dziękują za wsparcie (link do wywiadu).

Finalnie zainspirowali młode pokolenie (Gen Z i Y) do opowiadania historii, ważnych dla nich za pomocą nowych technologii. Pokolenie, dla którego stworzyli warsztaty naturalnie czuje przewagę tej technologii nad konserwatywnymi mediami i bardzo entuzjastycznie odebrało ideę.

Wprowadzili nowe technologie na festiwal filmowy zgodnie z panującymi światowymi trendami (Tribeca, Sundance) i jednocześnie stworzyli wartość dodaną dla lokalnej społeczności podczas Kołobrzeg Suspense Film Festival (7 Edycja).

Aktualnie rozmawiają z kolejnymi festiwalami i partnerami. Bądźcie czujni przed następnymi odsłonami warsztatów. Zapisujcie się. Do zobaczenia na planie.

Specjalne podziękowania dla organizatorów Kołobrzeg Suspense Film Festival za zaufanie i organizację tego wydarzenia.

Prowadzący:

Agnieszka Jaworska, Innovation & Creative Leader Brave Unicorns
Tworzyłam koncepty dla takich marek jak Kampania Piwowarska, Unilever, Grupa Żywiec, Google. Zdobyłam trzecie miejsce w pierwszym na świecie Hapticathonie. Scenarzystka i reżyserka filmów krótkometrażowych z zamiłowaniem do opowiadania historii w mediach cyfrowych i wirtualnej rzeczywistości. Promotorka Berlin Music Video Awards.

Adam Stachowski, CEO & Executive Producer VR Premium
domu produkcyjnego, zajmującego się produkcją aplikacji VR i wideo 360. Pasjonuje się technologią wirtualnej rzeczywistości. Odpowiedzialny za technologię VR i 360 filmów w kampaniach dla NIKE, Reebok, Porsche, BMW.

Organizatorzy:
Brave Unicorns x VR Premium x Kołobrzeg Suspense Film Festival (7 Edith)