Bieżnia wirtualnej rzeczywistości Virtuix Omni
Bieżnia Virtuix Omni

Jak można się było spodziewać Virtuix – producent Virtuix Omni zaprezentował się na tegorocznych targach E3. Virtuix Omni to wielokierunkowa bieżnia, która pozwala na bieganie, chodzenie w normalnym świecie i przeniesienie tych ruchów do wirtualnego środowiska. To ciało gracza jest joystickiem, który porusza postacią w świecie gry. Wszystko to jest możliwe dzięki specjalnej platformie, której jednocześnie śliska i wklęsła powierzchnia umożliwia wierne naśladowanie chodzenia, podczas gdy gracz znajduje się ciągle w jednym punkcie.

Urządzenie jest przeznaczone do współdziałania z pecetami, chociaż producenci nie wykluczają w przyszłości możliwości współpracy z konsolami. Bieżnia radzi sobie ze wszystkimi grami, w których do „poruszania się” gracz używa klawiatury, najlepiej z  FPP. Informacja ta z pewnością ucieszy fanów tytułów takich jak Call of Duty, Skyrim, Battlefield czy Minecraft. Przedstawiciele Virtuix twierdzą, iż nauka chodzenia na bieżni zajmuje około 10 minut. Aby pomóc w tym graczom dodatkowo do każdego urządzenia producenci dołączą mini grę TRAVR, w której akcja rozgrywa się w futurystycznym świecie. Gra w pełni wykorzystuje imersję dzięki Omni Virtuix oraz goglom Rift.

Znane już są też niektóre parametry bieżni. Omni będzie dostępny zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych (dopuszczalny wzrost użytkownika to zakres od 1,40 m do 2,00 m, a maksymalna waga gracza to 130 kg), z pierścieniem bezpieczeństwa o średnicy 51 cm okalającym talię. Dolna platforma ma 115 cm średnicy, a waga całego zestawu to 34 kg. Poręcz bieżni jest odczepiana, tak aby łatwiej ją było przechowywać. Poziom hałasu, podczas używania będzie podobny jak w przypadku standardowych bieżni jakie możemy spotkać w każdym fitness clubie. Obecnie cena Omni wynosi 499$ za sztukę, a ich wysyłka ma się rozpocząć w październiku bieżącego roku.

Virtuix zwraca uwagę na różnorodne zastosowanie urządzenia: wirtualna turystyka, czy zwiedzanie muzeów, spotkania w wirtualnym świecie, różne treningi, ćwiczenia i symulacje. Wyobraźmy sobie możliwość spacerowania po nieistniejących już starożytnych miastach albo po naszym wymarzonym domu, który jeszcze nie został zbudowany. Oprogramowanie bieżni oblicza też spalone kalorie oraz potrafi określić przebyty dystans. Już niedługo będzie można uprawiać jogging w fantastycznym świecie Skyrima, a może ktoś woli biec wzdłuż muru chińskiego albo po powierzchni księżyca? Możliwości ogranicza tylko wyobraźnia artystów 3D, a na nią nie możemy raczej narzekać.

Więcej o Virtuix Omni