Pokémon GO coraz bardziej AR.

Telefony komórkowe mają to do siebie, że czasami musimy odłożyć je na półkę lub schować do kieszeni, a to oznacza, że w pewnym momencie trzeba rozstać się z ulubioną grą. Zupełnie inaczej może wyglądać sytuacja z headsetami/okularami rozszerzonej rzeczywistości, takimi jak np. Microsoft HoloLens, Magic Leap czy Meta 2. Jeżeli technologia przyjmie się w społeczeństwie, a przewidywania są takie, że tego typu urządzenia przejmą w przyszłości rolę smartfonów, nic nie stanie na przeszkodzie, żeby w gry takie jak Pokemon Go grać przez cały dzień, jednocześnie wykonując codzienne obowiązki i inne czynności.

Niantic Labs, twórcy mobilnej gry roku 2016, wykonali właśnie kolejny krok w tym kierunku. Co prawda na wersję Pokemon Go dedykowaną okularom AR przyjdzie nam jeszcze poczekać, jednak już teraz użytkownicy smartfonów marki iPhone (od modelu 6s wzwyż), którzy posiadają system iOS 11 mogą korzystać z ulepszonych efektów rozszerzonej rzeczywistości. Wszystko za sprawą wprowadzonego we wrześniu standardu ARKit. Dzięki niemu aplikacje działające na najnowszej wersji systemu Apple są w stanie mapować nasze najbliższe otoczenie i umieszczać w nim cyfrowo wygenerowane obiekty, interaktywne animacje oraz dynamicznie zmieniać oświetlenie sceny.

Autorzy Pokemon Go nie kazali nam długo czekać na implementacje ARKit wprowadzając opcjonalny tryb AR+. Co to oznacza dla graczy? Od teraz Pokemony będą osadzone w stałym punkcie w przestrzeni, a nie jak dotychczas nakładane na obraz ze smartfonowej kamery. Dzięki temu możemy nie tylko do nich podejść lub się oddalić, lecz także obejść dookoła. Wszystko to oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej skali animowanego stworka.

Możliwość podejścia do Pokemona zmienia także nieco mechanikę samej gry. Może się on bowiem nas przestraszyć i uciec, gdy za szybko się do niego zbliżmy lub podejdziemy zbyt blisko. Jeżeli nam się jednak uda ta sztuka otrzymamy dodatkowy bonus (Expert Handler) przekładający się na punkty doświadczenia.

Podobną do ARKit technologię wkrótce zamierzają wprowadzić także twórcy Androida. Niemniej jednak w tym momencie nie wiadomo czy ARCore zostanie zaimplementowany w Pokemon Go.

W listopadzie Niantic Labs zapowiedziało kolejną grę wykorzystującą mobilną rozszerzoną rzeczywistość, która tym razem osadzona zostanie w świecie Harry’ego Pottera. Więcej na jej temat pisaliśmy w tym miejscu.