Pjongjang, stolica Korei Północnej to miejsce niedostępne dla zwykłego turysty nie tylko ze względu na koszty wyprawy, lecz także z powodu problemów związanych z podróżowaniem po tym odizolowanym od reszty świata kraju. Z pomocą jak zwykle przychodzi wirtualna rzeczywistość. Osoby posiadające smartfona i budżetowe gogle VR typu Cardboard mogą już dziś odbyć wirtualne wycieczki obejmujące wiele atrakcji takich jak podróż północnokoreańską koleją czy wizyta na słynnej paradzie wojskowej.

Doświadczenie Inside North Korea VR powstało we współpracy firmy Jaunt wyspecjalizowanej w produkcji 360-stopniowych materiałów filmowych i amerykańskiej telewizji ABC News. Wirtualna wycieczka obejmuje m.in. zwiedzanie stołecznych ulic i stacji metra oraz kilku innych miejsc. Głównym punktem wyprawy jest wielka parada wojskowa, która corocznie odbywa się na placu Kim Ir Sena.

Film 360º Inside North Korea dostępny jest w bezpłatnej aplikacji Jaunt VR dla posiadaczy telefonów z systemem Android oraz iOS, a także dla właścicieli gogli Gear VR. Użytkownicy gogli Oculus Rift mogą obejrzeć powyższy 360-stopniowy film dzięki aplikacji Virtual Desktop.

Jaunt już od dłuższego czasu kręci eksperymentalne 360-stopniowe produkcje video dla wirtualnej rzeczywistości. Firma stworzyła już m.in. nagranie z koncertu Paula McCartneya, reportaż Inside Syria VR nakręcony wspólnie z dziennikarzami ABC News w Syrii, w celu rejestracji zabytków zagrożonych trwającą w tym kraju wojną czy doświadczenie The North Face: Climb pozwalające poczuć się jak profesjonalny wspinacz skałkowy i base-jumper.

Osoby zainteresowane wirtualnym zwiedzaniem Korei Północnej mogą także zapoznać się z materiałami 360º innych filmowców nakręconymi w tym kraju.

Wycieczka północnokoreańską koleją

Metro w Pjongjangu

Podróż tramwajem po Pjongjangu

Północno-wschodnia część kraju (miasta Rasŏn, Namyang, Hoeryŏng, Chongjin, Kyongson i góra Chilbo)

Krótka wycieczka po popularnych miejscach turystycznych