Twórcy najbardziej zaawansowanych polskich gogli wirtualnej rzeczywistości Cmoar są już blisko wypuszczenia swoich produktów na rynek konsumencki. W ostatnim czasie autorzy wprowadzili kilka kluczowych poprawek do projektu.

Headset polskiej firmy Cmoar to projekt gogli wirtualnej rzeczywistości konkurujący z najpopularniejszym i najbardziej zaawansowanym obecnie rozwiązaniem na rynku mobilnych headsetów – Samsung Gear VR. Ponad rok temu gogle Cmoar VR uzbierały na Kickstarterze kwotę 100.000 dolarów.

W ostatnim czasie projekt urządzenia uległ znacznej przebudowie. Nowy Cmoar otrzymał bardziej solidną i ergonomiczną konstrukcję pozwalającą na użytkowanie headsetu w typowych okularach. Udoskonalono także systemy mechaniczne oraz optykę poprzez wyposażenie gogli soczewki 48 mm zwiększające pole widzenia do 105 stopni. Poprawie uległ również system regulacji gogli.

Cmoar final

Gogle Cmoar VR posiadają zintegrowaną elektronikę, dlatego też nie można ich porównywać z kartonowymi headsetami typu Google Cardboard. Urządzenie potrafi m.in. połączyć bezprzewodowo smartfon z wewnętrznymi czujnikami gogli, wznosząc mobilną technologię śledzenia ruchów gracza na wyższy poziom. Dodatkowo na obudowie znajdziemy przyciski funkcyjne, które ułatwią poruszanie się po menu oraz błyskawicznie przełączną na widok z kamery smartfona, dzięki czemu nie utracimy kontaktu z rzeczywistością.

Nowością jest także wyposażenie gogli w technologię Ambilight znaną dotychczas z telewizorów marki Philips. Dzięki efektom świetlnym pojawiającym się wokół soczewek, odpowiadającym aktualnej palecie kolorystycznej wyświetlanego na ekranie obrazu, będziemy w stanie uzyskać jeszcze większe wrażenie immersji, czyli zanurzenia w wirtualnym świecie. Dynamiczne podświetlenie zaprezentowano na najnowszym filmie producentów gogli.

Polska firma nie ogranicza się wyłącznie do produkcji sprzętu. Powiązane z nią studio deweloperskie pracuje nad oprogramowaniem dedykowanym goglom. W sklepach dla urządzeń z Androidem i iOS znajdziemy m.in. aplikację kinową Cmoar VR Cinema i Rollercoaster, natomiast w produkcji jest wyścigowa gra VR na PC czerpiąca inspirację z tytułów takich jak Crash Team Racing czy Mario Kart. Obecnie The Karters oczekuje na akceptację w programie Steam Greenlight.

Firma rozpoczęła procedurę pozyskania niezbędnych certyfikatów FCC IC oraz CE i jest już coraz bliżej uruchomienia linii produkcyjnych. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli, pierwsze egzemplarze gogli trafią do fundatorów z Kickstartera za około dwa miesiące. Za to już wkrótce możemy spodziewać się oficjalnej prezentacji produktu.