Można już zamawiać mobilne gogle wirtualnej rzeczywistości DreamzVR 2.0. To jeden z najciekawszych polskich projektów bazujących na niezwykle popularnej idei smartfonowych gogli VR typu Cardboard.

W ubiegły piątek podczas targów gier Poznań Game Arena 2016 oficjalnie zadebiutowała długo wyczekiwana druga wersja polskich gogli DreamzVR. W porównaniu do gogli typu Cardboard, na których bazuje projekt urządzenia, rodzimy mobilny headset wyróżnia się kilkoma istotnymi właściwościami.

Twórcy DreamzVR jako pierwsi na świecie chcą dostarczyć mobilny zestaw VR, na którym z łatwością uruchomimy popularne gry dostępne na PC-ta. Mowa o takich tytułach jak Wiedźmin, Doom 3, CS:GO czy Gothic. Tzw. efekt plug&play polska załoga planuje osiągnąć dzięki „oprogramowaniu szytemu na miarę oraz licznym video tutorialom, które krok po kroku pokażą Ci jak to działa.” W związku z tym każdy kto zakupi nowe Dreamzy otrzyma kod aktywujący pełną polską wersję aplikacji TrinusVR.

Ponadto w zestawie znajdziemy także dedykowany kontroler bluetooth, umożliwiający poruszanie się w wybranych tytułach VR, a także: przycisk pojemnościowy pozwalający na skuteczne kontrolowanie aplikacji; miękką gąbkę profilowaną do twarzy; paski regulowane w pionie i w poziomie; kod QR konfigurujący smartfon oraz instrukcję obsługi i video tutoriale.

Twórcy gogli zapewniają, że główna konstrukcja zbudowana została z jednego, litego elementu, dzięki czemu nie ma mowy o trzeszczeniu obudowy czy rozklejonych detalach. W porównaniu do wcześniejszych wersji zmieniono także kilka szczegółów takich jak otwór na nos, otwory wentylacyjne oraz wzmocniono klips trzymający telefon.

Co równie ważne gogle DreamzVR zostały zaprojektowane w taki sposób, aby z powodzeniem można było używać ich w okularach. Twórcy headsetu wychodzą z założenia, iż najlepszą możliwością korygowania ostrości są właśnie okulary korekcyjne, które każda osoba z wadą wzroku już posiada. W efekcie nie potrzeba żadnych specjalnych soczewek czy zaawansowanych systemów regulacji ostrości, ponieważ szkła przepisane przez okulistę idealne dopasują ostrość widzenia do każdego oka oddzielnie. Osobom zainteresowanym korzystaniem z dobrodziejstw mobilnego VR w okularach udostępniono dodatkowy wariant, po zamówieniu którego przygotowane zostaną Dreamzy kompatybilne z okularami korekcyjnymi. Producenci gogli zaimplementowali także własne rozwiązania pozwalające na regulację układu optycznego, co pozwala dostosować gogle do rozstawu oczu.

DreamzVR

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja dla osób, które śledziły postępy w pracy nad nowymi Dreamzami. Producenci headsetu w ostatniej chwili zrezygnowali z montażu w seryjnym produkcie soczewek Fresnela (zdjęcie powyżej), a zamiast tego zdecydowali się na tradycyjny układ optyczny z FOV (pole widzenia) wynoszącym 112°. Jak tłumaczą: „Koszt wzrósłby na tyle, że gogle musiałby kosztować 299 zł. Naszym zdaniem to zbyt dużo jak na gogle mobile VR. Istnieje jednak możliwość indywidualnego zamówienia gogli z soczewkami Fresnela, jednak to koszt dodatkowy 50 zł. Uważamy, ze obecny układ optyczny oferuje na tyle dobre pole widzenia oraz ostrość obrazu, że na dopłatę w wysokości 59 zł skusi się niewielu. Różnice mogą być istotne jedynie dla osób zaawansowanych w VR, a naszą grupą docelową są ogólnie gracze i osoby zainteresowane rozrywką VR. Oczywiście, jeśli zamówiłeś przez Wspieram.to otrzymasz gogle z soczewkami Fresnela.”

Gogle DreamzVR 2.0 w wersji podstawowej sprzedawane są w cenie 249 złotych. Realizacja zamówienia nie powinna przekroczyć 5 dni roboczych, jednak w grudniu firma zapowiada skrócenie tego czasu do 24 godzin. Istnieje możliwość personalizacji na podstawie plików Corela lub PDF (wektor) w cenie 39 zł.