Dobra wiadomość dla przyszłych użytkowników PlayStation VR, którzy nie chcieliby ograniczać się jedynie do tytułów posiadających wsparcie dla wirtualnej rzeczywistości. Sony zapowiedziało właśnie tryb kinowy umożliwiający uruchomienie każdej gry dla PlayStation 4 na goglach PSVR.

Na japońskojęzycznym blogu Sony Interactive Entertainment pojawił się wpis, który objaśnia nowy tryb dla gogli PlayStation VR. W skrócie: zagramy w wirtualnej rzeczywistości w tytuły takie jak „Uncharted 4: Kres Złodzieja”, ale gra zostanie wyświetlona na czymś przypominającym wielki telewizor.

Producent urządzenia przygotuje trzy rozmiary wirtualnych ekranów odpowiadających w rzeczywistym świecie wyświetlaczom o przekątnej obrazu 117, 163 oraz 226 cali. Podczas gdy dwa pierwsze z nich powinniśmy być w stanie objąć wzrokiem w całości, ostatni zmusi nas do rozglądania się na boki. Ekran 117 calowy pozwoli z kolei prowadzić rozgrywkę nawet na leżąco, bowiem obraz zostanie wyświetlony w centrum pola widzenia i nie zmieni swego położenia w momencie gdy poruszymy głową. W ten sposób będziemy mogli oglądać również filmy. Wiadomo już także, że PSVR pozwoli na wyświetlanie sferycznych filmów 360º.

Nie należy jednak oczekiwać od trybu kinowego cudów. Problemem zapewne okaże się tzw. efekt „screen-door”, w rezultacie czego jakość wyświetlanego obrazu nie będzie w stanie dorównać tradycyjnym telewizorom. Do czasu, aż nie wzrośnie rozdzielczość montowanych w goglach wyświetlaczy tryb ten może okazać się tylko swego rodzaju ciekawostką, którą wykorzystywać na co dzień będą nieliczni. Ale nie uprzedzajmy faktów i powstrzymajmy się z ocenami do premiery PlayStation VR. Według wielu opinii gogle Sony oferują jakość obrazu bardzo zbliżoną, a nawet w niektórych przypadkach lepszą, niż posiadające wyższą rozdzielczość gogle Oculus Rift i HTC Vive.

PlayStation VR zadebiutuje na rynku konsumenckim 13 października. Obecnie wyprzedane zostały już wszystkie przedpremierowe partie gogli, które mają zostać dostarczone graczom w dniu premiery. Urządzenie sprzedawane jest w cenie 1769 zł.