Wielu z Was może pamiętać popularną grę wydaną w 1985 roku na konsolę NES o nazwie Duck Hunt, w której zadanie gracza polegało na strzelaniu do kaczek. Jeden z uczestników tegorocznego Global Game Jam postanowił przenieść klasyczną strzelankę do środowiska wirtualnej rzeczywistości.

W ciągu 48-godzin powstała gra będąca odpowiednikiem Duck Hunt z 8-bitowej konsoli Nintendo, która współpracuje z drugą deweloperską wersją gogli Oculus Rift.

W oryginale gracze strzelali do kaczek z pistoletu świetlnego podłączanego do NES lub Pegasusa. Co ciekawe Joseph Delgado, autor Duck Hunt VR, postarał się odtworzyć klasyczne sterowanie wykorzystując do tego kontrolery Razer Hydra. Jak podaje Wikipedia zasada działania pistoletu świetlnego „opiera się na fotodiodach zamontowanych w pistolecie. Po naciśnięciu spustu ekran jest wygaszany, następnie odpowiedni fragment ekranu na chwilę zmienia kolor na biały, pistolet to odczytuje i w efekcie pokazuje (lub nie) trafienie.”

Jak można zauważyć na powyższym wideo, twórca „rimejku” odwzorował także charakterystyczny efekt migającego ekranu występujący w momencie oddawania strzału. Ponadto w grze znajdziemy oryginalną ścieżkę dźwiękową odgrywaną przez radio znajdujące się w mieszkaniu łowcy, a także słynnego psa myśliwskiego, który nadal wyskakuje zza krzaków gdy tylko ustrzelimy jakąś kaczkę.

Delgado opisał proces powstawania Duck Hunt VR na swoim blogu. Niezależny deweloper w dalszych planach ma zakup HTC Vive i tworzenie kolejnych gier VR.