Serious Sam VR: The Second Encounter dostępny na Steamie ze wsparciem dla gogli Oculus Rift i HTC Vive.

Chorwackie studio Croteam wypuściło do sprzedaży na platformie Steam VR-owy remake drugiej części gry z serii „Serious Sam” wydanej pierwotnie w 2002 roku. Serious Sam VR: The Second Encounter jest sequelem pierwszej części (Serious Sam: The First Encounter z 2001 roku), która niedawno także została dostosowana do współpracy goglami wirtualnej rzeczywistości.

Producenci gry nie poszli na łatwiznę wprowadzając jedynie możliwość wyświetlenia klasycznej strzelanki na goglach VR. Studo Croteam dużą wagę przyłożyło do systemów lokomocji, wszak podróżowanie w wirtualnej rzeczywistości po wypełnionym po brzegi różnego rodzaju kreaturami świecie „Serious Sam” nie wydaje się czynnością, z którą poradzi sobie każdy. Pierwsze kroki poczynione zostały już w październiku ubiegłego roku, kiedy to zadebiutowała zupełnie nowa produkcja pt. Serious Sam VR: The Last Hope. Z miejsca stała się ona jedną z popularniejszych gier VR dostępnych na Steamie, jednak jej rozgrywka polega wyłącznie na odpieraniu fali nacierających na nas wrogów i pozwala na podróżowanie po mapie jedynie w systemie teleportacji. Myślą przewodnią było zapewnienie bezproblemowej rozrywki jak największej liczbie osób.

W „The First Encounter” oraz „The Second Encounter” jest zupełnie inaczej. Jej producenci zapewniają, że VR-owa wersja nie różni się od wersji „Non-VR”. Dzięki temu możemy swobodnie poruszać się po wszystkich lokacjach dostępnych w grze. Dla bardziej wrażliwych graczy pozostawiono możliwość tradycyjnej teleportacji, a także przygotowano specjalny system przemieszczania się zwany „Serious Warp locomotion”. Innymi słowy: można grać na siedząco, na stojąco, lub jak ktoś ma takie możliwości, także w trybie pokoju (roomscale).

Gra wykorzystuje kontrolery ruchowe Oculus Touch oraz SteamVR dla HTC Vive, dlatego też celowanie i strzelanie do przeciwników odbywa się w sposób bardzo zbliżony do tego w rzeczywistości. Serious Sam VR jest kopią oryginalnej wersji, jednak stworzoną na nowym silniku Croteam (Serious Engine 2017) przez co znacznej poprawie uległa oprawa graficzna.

Obie częsci gry podobnie jak pierwowzory pozwalają dodatkowo na rozgrywkę w trybie multiplayer, w której może wziąć udział jednocześnie do 16 graczy. Co ciekawe możliwe są wspólne potyczki użytkowników gogli VR z osobami grającymi na monitorze.

Gra sprzedawana jest na na platformie Steam w cenie 36,99€. Do 11 kwietnia możemy zakupić ją z 25-procentowym rabatem.

W dalszej kolejności wsparcia dla gogli VR powinien doczekać się także Serious Sam 3 (2011) oraz ostatnia produkcja Croteam – The Talos Principle (2014).