Grupa studentów mechaniki z Rice University w Houston we współpracy z twórcami bieżni Omni – firmą Virtuix, pracują nad stworzeniem dotykowej rękawicy dla wirtualnej rzeczywistości – Hands Omni. Nie jest to pierwsza próba przeniesienia naszych dłoni do wirtualnego świata. Już pisaliśmy o innych, podobnych projektach: rękawicy VR Dexmo i ControlVR.

Cały urok nowego projektu polega na jego prostocie. W Hands Omni nie ma żadnych siłowników, które sterują ruchem palców. Rękawica zbudowana jest z pęcherzyków, w które, dzięki komputerowemu sterowaniu, wtłaczane jest powietrze. Dzięki temu pod palcami mamy wrażenie jakbyśmy coś wyczuwali w dłoni. Poszczególne pęcherzyki napełniane są indywidualnie, więc nie ma znaczenia czy dotykamy wirtualnego obiektu całą dłonią, czy jednym palcem.

Hands Omni to na razie dopiero prototyp. Egzemplarz pasuje na prawą rękę i waży około 350g. Komunikuje się z komputerem bezprzewodowo, więc nie ma obawy o zaplątanie się w kablach. Rękawica działa, ale wymaga jeszcze dużo pracy, by mogła zostać przeznaczona do sprzedaży. Będziemy trzymać rękę na pulsie i poinformujemy Was o kolejnych postępach tego interesująco zapowiadającego się projektu.