Leap Motion

Gwałtowny rozwój technologii „virtual reality” w ostatnich latach spowodował zapotrzebowanie na rozwiązania pozwalające kontrolować wirtualne środowisko za pomocą dłoni. Twórcą jednego z ciekawszych pomysłów jest Tomáš “Frooxius” Mariančík, który opracowuje projekt mający na celu zapewnienie intuicyjnego interfejsu użytkownika w wirtualnej rzeczywistości.

Pomysł opiera się na współpracy gogli Oculus Rift DK2 z kontrolerem Leap Motion, odpowiedzialnym za obsługę komputera przy pomocy gestów. Leap Motion jest precyzyjnym sensorem wykrywającym z bardzo dużą dokładnością ruchy palców dłoni. Wykorzystując takie połączenie, autor próbuje stworzyć system gestów i poleceń, które pozwolą użytkownikowi nawigować i kontrolować wirtualne środowisko.

Poniższy film pokazuje w jak prosty sposób można uzyskać interakcje i kontrolować obiekty w przestrzeni 3D. Użytkownik może chwycić, przyciągnąć do siebie a następnie przyjrzeć się dokładnie przedmiotowi i odstawić go na miejsce w zupełnie naturalny sposób.