Polscy producenci filmowi coraz częściej dostrzegają potencjał opowiadania historii za pośrednictwem technologii VR. Wykorzystanie jej w formie filmu fabularnego zmusza ich do zmiany środków narracji i inscenizacji. Po części muszą odrzucić wyuczone do tej pory sposoby na kręcenie porywających historii i wykreować nowe, sprawdzające się w wirtualnej rzeczywistości. Właśnie w tym celu pod wodzą reżysera Pawła Jóźwiaka-Rodana powstała eksperymentalna grupa filmowa VR Storytales.

Film 360 VR autorstwa reżysera tradycyjnych filmów („Osiem9”, „Mama Tata Bóg i Szatan”) Pawła Jóźwiaka-Rodana pt. „Out of Body Experience”, którego produkcja ruszyła w grudniu zeszłego roku ukazuje historię z punktu widzenia głównego bohatera (POV), co sprawia, że możemy stanąć w środku akcji oraz całkowicie wejść w rolę postaci. Reżyseria filmu 360 stopni znacznie odbiega od tej znanej z kina klasycznego. Tutaj reżyser wraz z operatorem nie poprowadzi wzroku widza w określone przez nich miejsce.

W filmach 360 to widz jest po trochu reżyserem – wybiera, która część przestrzeni jest dla niego najciekawsza. Zadaniem reżysera i operatora jest takie zaprojektowanie przebiegu akcji i inscenizacja zdarzeń, żeby przestrzeń była atrakcyjna, niezależnie od tego, w którą stronę będzie patrzył użytkownik gogli VR. Reżyser może go ukierunkować, ale nigdy nie zadecyduje za niego.

Na potrzeby produkcji „Out of Body Experience” został zaprojektowany i wykonany specjalny headset, dzięki któremu 26 kamer, mogło rejestrować sceny z perspektywy aktora.

VR Storytales – kamera 360

„Out of Body Experience” należy do cyklu VR Storytales. Filmowcy stworzyli połowę 10-minutowego filmu. Pomimo, że realizowany jest w Polsce z polską ekipą i przez polskich twórców, aktorzy mówią po angielsku. „Film ma być uniwersalny – na cały świat, a napisy nie przechodzą w VR” – mówi reżyser filmu. – „Mamy jednak też wersję polską, trochę jak kiedyś w latach 30-tych, gdy wchodził dźwięk do kinematografii nagrywano różne wersje językowe zamiast dubbingu, który jeszcze nie istniał”. Na Youtube pojawił się zwiastun filmu, na razie w języku angielskim:

VR Storytales to grupa filmowców, którzy zapowiadają dalsze eksperymenty z filmem fabularnym w technologii VR. „Out of Body Experience” jest pierwszym z pięciu projektów, jakie planuje stworzyć VR Storytales. W filmach mają zostać dodane elementy interaktywne, które pozwolą decydować widzowi o dalszym przebiegu historii.

VR STORYTALES docelowo ma stać się także platformą treści VR, na stronie www.vrstorytales.com – twórcy już teraz zachęcają innych do przesyłania im własnego contentu.

Największe studia filmowe typu Universal, czy Warner Bros już zapowiadają swoje wielkie produkcję filmowe w Virtual Reality. Ridley Scott tworzy studio do VR. A jak historia potoczy się w Polsce? Pozostaje śledzić poczynania takich grup jak VR Storytales. Wspomnianą połowę filmu POZA CIAŁEM (OUT OF BODY) będzie można obejrzeć w goglach VR w środę 24 maja podczas European VR Congress 2017 w Warszawie na stoisku start-upowym ekipy VR Storytales.

VR Storytales – zdjęcia z planu