Samsung Gear VR

Podczas odbywającej się w San Francisco branżowej imprezy Samsung Developer Conference 2014, poznaliśmy nową przybliżoną datę premiery gogli wirtualnej rzeczywistości Gear VR. Według niepotwierdzonych informacji Samsung planował premierę urządzenia na połowę października bieżącego roku, jednak problemy z przegrzewaniem urządzenia spowodowały kilkutygodniowe opóźnienie. Oficjalnie mówiono o końcówce roku, więc wydaje się, iż Samsung słowa dotrzyma. Mobilne gogle będziemy mogli kupić na początku grudnia w cenie od 199 $ do 249 $ (z dedykowanym kontrolerem).

Gear VR to okulary wirtualnej rzeczywistości oparte na najnowszym smartfonie Samsunga – Galaxy Note 4. Urządzenie posiada własną technologię śledzenia głowy, co oznacza, że nie będzie polegać na żadnym z wbudowanych w telefon przyrządów pomiarowych. Gogle posiadają również gniazdo słuchawkowe oraz touchpad, który pozwala na podstawową nawigację w menu. (więcej na ten temat)

gear vr oculus vr

Urządzenie powstało we współpracy z firmą Oculus VR, dotyczącej przede wszystkim dedykowanego oprogramowania oraz systemu wbudowanych w zestaw VR czujników śledzenia ruchu głowy, za które odpowiadają twórcy Rifta. Ponadto urządzenie wykorzysta aplikację Oculus Home, czyli miejsce w którym uruchomimy dedykowane goglom oprogramowanie. Niedawno do powyższej dwójki dołączyła firma Sixense – twórcy prototypu STEM System służącego do bezprzewodowego śledzenia położenia ciała, rąk i nóg w wirtualnej rzeczywistości.

Sixense STEM System
Sixense STEM System

Samsung Gear VR zostanie wypuszczony w wersji „Inovation edition”, a na starcie otrzyma darmowe dedykowane oprogramowanie. Początkowo mają to być jedynie dema i krótkie doświadczenia. Z czasem w oficjalnym sklepie Oculus Store zaczną pojawiać się pełnoprawne gry i aplikacje.

Mogilne gogle dostępne będą w dwóch wariantach. 249 $ zapłacimy za zestaw z dedykowanym gamepadem (technologia Bluetooth). Wersja bez kontrolera kosztować będzie 199 $. Należy jednak pamiętać, iż urządzenie nie zadziała z innym smartfonem niż Galaxy Note 4, który kosztuje obecnie około 3000 zł. Ogłoszona cena Gear VR dotyczy jedynie Stanów Zjednoczonych. Nie wiadomo kiedy zamówienia będą mogli składać chętni z innych regionów świata, jednak ma się to dosyć szybko zmienić. Dokładna data premiery nie została jeszcze potwierdzona. Samsung uruchomił specjalną stronę, na której można zamówić newsletter z oficjalnymi aktualnościami.