Ogłoszono zwycięzców konkursu dla twórców gier i aplikacji wirtualnej rzeczywistości „Oculus Mobile VR Jam 2015” z łączną pulą nagród wynoszącą 1.000.000$. Wszystkie projekty biorące w nim udział zostały stworzone na mobilne gogle Gear VR, jednak część z nich w przyszłości pojawi się również na innych platformach.

Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: najlepsza gra oraz najlepsze doświadczenie lub aplikacja.

Kategoria „Gra”

Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 200,000$ otrzymali autorzy SteamCrew VR. Gra pozwalająca na poprowadzenie steampunkowej łodzi podwodnej wymaga współdziałania dwojga graczy posiadających gogle Samsung Gear VR.

Kolejne miejsca i 100,000$ zgarnęły: symulator pocisku DRIFT oraz przygodówka Daydream Blue.

Nagrody w wysokości 50,000$: Bazaar, Neuralgia VR, Panopticon oraz Scorched Battalion.

Nagrody w wysokości 10,000$: Atop the Wizard’s Tower, Audio Arena, Blind Swordsman, Captain Clark Adventures, Double Destruction, Maiden Chaos VR, PhaseShift, Polo, Technolust: Thought Crimes oraz Wendy.

Kategoria „Doświadczenie lub aplikacja”

W kategorii najlepsze doświadczenie lub aplikacja główną nagrodę wynoszącą 100,000$ otrzymała The Night Cafe – An immersive tribute to Vincent van Gogh, aplikacja VR pozwalająca zobaczyć jak wyglądałby świat widziany oczami Vincenta van Gogha. Autor „The Night Cafe” przekonał do siebie jurorów i osoby oddające głosy w konkursie tworząc środowisko 3D inspirowane dziełami słynnego malarza.

Drugie miejsca i nagrody w kwocie 50,000$ otrzymały: Colosse – opowiadanie VR generowane w czasie rzeczywistym, a także Along the Trail – wędrówka poprzez środowisko 3D zbudowane w oparciu o prywatne dane z serwisów społecznościowych.

Nagrody w wysokości 30,000$: Soundscape VR oraz Speech Center.
Nagrody w wysokości 10,000$: DMZ: Memories of No Man’s Land, House of Languages, NeoS: The Universe oraz Tana Pura.

Nagrodę społeczności w wysokości 10,000$ otrzymała gra The Bouncinator.

Polskie akcenty

W ścisłym finale Oculus Mobile VR Jam 2015 znalazły się również dwie polskie gry:

Comawake – Surrealistyczny horror point-and-click. Wcielamy się w postać osoby, która budzi się w szpitalu nie wiedząc kim jest oraz jak się tam znalazła. Znaleziona na stole karta choroby pacjenta sugeruje śpiączkę… Autorzy: Marcin Nowak i Mariusz Waszczur.

Voxel Cars VR – Wyścigi voxelowych samochodów. Sterowanie w tej grze odbywa się przy pomocy samych gogli VR. Dzięki ruchom głowy użytkownik wskazuje trasę, po której poruszać się ma jego pojazd. Autorzy: Michał Stalewski, Paweł Jędrysiak oraz Piotr Stalewski.