Virtual Reality Awards 2014
Virtual Reality Awards 2014

Pierwsze w historii rozdanie nagród dla twórców aplikacji dedykowanych wirtualnej rzeczywistości Virtual Reality Awards 2014, odbyło się w… wirtualnej rzeczywistości. Ceremonia rozdania nagród miała miejsce w aplikacji społecznościowej przeznaczonej dla posiadaczy gogli Oculus Rift – Riftmax. Jest to pierwsze na świecie tego typu wydarzenie dlatego też prawdopodobnie na zawsze zapisze się w historii technologii wirtualnej rzeczywistości. Były żenujące żarty prowadzącego, wybuchy na scenie i oczywiście podziękowania. Poniżej możecie obejrzeć półgodzinną relację z tej historycznej uroczystości.

Riftmax jest wieloosobową aplikacją umożliwiającą użytkownikom gogli Oculus Rift wziąć udział w czymś w rodzaju interaktywnego spotkania w sali kinowej. Każdy z uczestników posiada indywidualny awatar i może poruszać się po pomieszczeniu, które służy nie tylko do wspólnego oglądania filmów ale także do przeprowadzania konferencji, prezentacji czy tak jak w tym przypadku – do zorganizowania ceremonii wręczenia nagród.

Nagrody Virtual Reality Awards 2014 przyznawane są za wybitne osiągnięcia w dziedzinie szeroko pojętej kategorii technologii VR. Aby uczestniczyć w ceremonii należało posiadać specjalne zaproszenie, jednakże wszyscy chętni mogli obejrzeć livestream z uroczystości. Organizatorzy przygotowali na tę okazję specjalnie zaprojektowaną scenę, a nagrody odbierały awatary przedstawicieli nagrodzonych firm lub „osobiście” sami twórcy.

W pierwszej edycji poznaliśmy zwycięzców w sześciu kategoriach. Poniżej przedstawiamy nominowanych oraz zwycięzców poszczególnych kategorii.

Most Immersive VR Experience

Zwycięzcą w kategorii najlepszego doświadczenia immersji otrzymała aplikacja Sightline: The Chair będąca interesującym wprowadzeniem w świat wirtualnej rzeczywistości dla osób, które wcześniej nie miały okazji jej doświadczyć. W tej kategorii nominowany były także: mini-opera Senza Peso, mod Minecrift umożliwiający uruchomienie gry Minecraft na goglach Oculus Rift oraz Technolust.

Best Non Game Application

W kategorii aplikacji, które nie są grami zwyciężył VRChat, pokonując edukacyjną aplikację Titans of Space, przeglądarkę VR – Janus VR oraz samego Riftmaxa.

Best Virtual Reality Simulation

Najlepszym symulatorem zostało kosmiczne MMO Elite: Dangerous, które pokonało symulator ciężarówki Euro Truck Simulator 2, simracingowe Assetto Corsa oraz pokój gracza w stylu lat 80-tych – New Retro Arcade.

Best Virtual Reality Game

Nagroda dla najlepszej gry przypadła Time Rifters. Nominowane były także: Elite: Dangerous, Alien: Isolation i Vanguard V.

Przyznano także nagrody ogólne dla najlepszych doświadczeń VR przyznawane przez jury oraz publiczność. Pierwszą z nich otrzymał VRChat. Publiczność z kolei nagrodziła Radial-G.

***

Palmer Luckey otrzymał nagrodę World Technology Awards

Tworca Oculus Rift - Palmer Luckey
Palmer Luckey

Twórca gogli Oculus Rift – Palmer Luckey – otrzymał w zeszłym tygodniu prestiżową nagrodę World Technology Awards w kategorii „Rozrywka”, którą nagradzane są osoby prezentujące pionierskie osiągnięcia w dziedzinie nowych technologii. Przyznawane przez organizację World Technology Network nagrody, w przeszłości otrzymywali tacy pionierzy technologiczni jak Bram Cohen (twórca BitTorrent) czy założyciel serwisu YouTube – Chad Hurley.