Liczba gier i aplikacji VR dostępnych na platformie Steam ze wparciem dla gogli HTC Vive zbliża się do 400. Oznacza to, że od maja ilość tytułów dla zestawu SteamVR podwoiła się. Co prawda nie wszystkie z nich są godne polecenia, albo posiadają jedynie eksperymentalny tryb Virtual Reality, to jednak coraz mniej osób ma prawo narzekać na brak interesujących treści VR.

Postanowiliśmy przyjrzeć się najwyżej ocenianym aplikacjom wydanym na HTC Vive.


The Lab

Rozpoczynamy od darmowego doświadczenia VR, z którym prędzej czy później zetknie się każdy użytkownik Vive. The Lab jest kompilacją eksperymentalnych gier VR, które przygotowane zostały do rozgrywki w trybie pokoju. Aplikacja może poszczycić się najwyższym wskaźnikiem pozytywnych opinii wystawionych na Steamie (obecnie 99% z 822 recenzji).

Aperture Science to fikcyjny ośrodek naukowy, w którym toczy się akcja popularnych gier Portal i Portal 2. Właśnie to środowisko Valve postanowiło wykorzystać w celu prezentacji możliwości gogli HTC Vive oraz systemu śledzenia typu „room-scale” – SteamVR Lighthouse. Więcej na temat The Lab pisaliśmy w tym miejscu.

The Lab

Pozycja obowiązkowa dla każdego posiadacza zestawu HTC Vive. Doświadczenie dostępne jest na Steamie bezpłatnie.


Keep Talking and Nobody Explodes

Dużą popularnością cieszy się również produkcja pt. Keep Talking and Nobody Explodes. W grze wcielamy się w rolę sapera. Doświadczenie jest o tyle ciekawe, że wymaga kooperacji ze strony osób pozostających poza wirtualną rzeczywistością, bowiem powodzenie w rozbrojeniu bomby zależeć będzie w głównej mierze od udzielonych przez nich wskazówek, które można wyczytać w instrukcji gry.

Gra posiada także wsparcie dla Oculus Rift i dostępna jest na Steamie w cenie 14,99€.


Pool Nation VR

Pool Nation VR to nowa wersja symulatora rozgrywek bilardowych wydanego w 2013 roku przez studio CherryPop Games na tradycyjne monitory. Użytkownicy gogli wirtualnej rzeczywistości HTC Vive, którzy jako pierwsi otrzymali dostęp do gry, oprócz tradycyjnej partyjki mogą rozegrać zawody na zupełnie innych zasadach niż dotychczas. Wszystko dzięki systemowi trackingu Ligthouse oraz kontrolerom VR, które pełnią rolę naszych rąk.

Tytuł pozwala w naturalny sposób celować i wbijać bile do łuz, lecz jest to tylko jeden z kilku pomysłów na prowadzenie rozgrywki w Pool Nation VR. Gra umożliwia bowiem także interakcję z wieloma innymi przedmiotami znajdującymi się w klubie bilardowym, a co najważniejsze także z innymi ludźmi, co czyni ją interesującym przedstawicielem aplikacji z gatunku ‚social VR’.

Pool Nation VR już pierwszego dnia po premierze wskoczył do dziesiątki najlepiej sprzedających się gier na Steamie i uczynił to jako pierwszy tytuł projektowany od początku z myślą o technologii Virtual Reality. Aplikacja dostępna jest na platformie Steam w cenie 19,99€.


Raw Data

Skoro już jesteśmy przy produkcjach mogących pochwalić się dużą sprzedażą… Raw Data to opierająca się na kooperacji pierwszoosobowa gra akcji, w której zadanie gracza polega na odpieraniu nacierających falami hord przeciwników. Niby nic szczególnego jednak produkcja okazała się pierwszą grą VR, która trafiła na szczyt listy najlepiej sprzedających się tytułów w sklepie Steam.

Więcej na temat Raw Data pisaliśmy w tym miejscu. Gra dostępna jest na Steamie w cenie 36,99€.


Rec Room

Głównym celem autorów Rec Room podobnie jak każdej innej aplikacji typu ‚social VR’ jest zatrzymanie użytkowników przy sobie i udostępnienie im wirtualnego miejsca, w którym mogliby spędzać duże ilości wolego czasu. W tym przypadku spędzimy je na wykonywaniu różnego rodzaju aktywności, głównie związanych ze sportem.

Jednym z powodów, który może stać za popularnością Rec Room (98% pozytywnych opinii) jest ‚ficzer’ będący próbą przeniesienia internetowych emotikonów do środowiska wirtualnej rzeczywistości. Twórcom aplikacji udało się to osiągnąć w banalny sposób. Po prostu twarz naszego awatara zmienia się po wpływem emocji, które są niejako „wypisane na twarzy”. Świetnie to widać na poniższym zwiastunie.

Więcej na temat gry pisaliśmy tutaj. Rec Room dostępny jest na Steamie za darmo.


Tilt Brush

Aplikacja Tilt Brush jest dziełem studia Skillman & Hackett zakupionego w ubiegłym roku przez firmę Google. Oprogramowanie dotychczas umożliwiało intuicyjne malowanie, rysowanie i rzeźbienie w przestrzeni 3D za pomocą gogli HTC Vive i kontrolera ruchowego Steam VR (tryb ‚room-scale’). I nadal to umożliwia, jednak ostatnia aktualizacja wprowadziła kolejną interesującą funkcjonalność – wizualizacje muzyczne.

Tilt Brush dostępny jest w sprzedaży na Steamie w cenie 27,99€. Obecnie aplikacja dodawana jest za darmo do każdego zestawu HTC Vive.


Titans of Space 2.0

Titans of Space to edukacyjne doświadczenie VR, które ma na celu dać użytkownikowi gogli VR poczucie skali i wielkości planet oraz gwiazd w stosunku do siebie. Jest to odświeżona wersja aplikacji wydanej w 2014 roku na gogle Oculus Rift DK2.

Więcej na temat Titans of Space pisaliśmy w tym miejscu. Wersja 2.0 dostępna jest na Steamie w cenie 7,99€.


Waltz of the Wizard

Doświadczenie, dzięki któremu możemy poczuć się jak czarodziej. Tytuł inspirowany atmosferą filmów takich jak Fantasia oraz Harry Potter.

Waltz of the Wizard dostępny jest do pobrania bezpłatnie na platformie Steam.


Space Pirate Trainer

Jeden z najwyżej ocenianych shooterów wydanych dotychczas na HTC Vive. Strzelanie do latających robotów w kosmosie wymaga nie lada refleksu i gibkości, celnego oka i wyczucia. Dla gracza dostępne jest kilka broni oraz tarcza do ochrony.

Gra cieszy się sporą popularnością wśród użytkowników Vive. Poznański salon gier Wirtualnej Rzeczywistości „Game Quest” prowadzi nawet ligę Space Pirate Trainer.

Tytuł dostępny jest na Steamie w cenie 14,99€.


Vanishing Realms

Pierwszoosobowy RPG zaprojektowany od podstaw z myślą o goglach VR, czerpiący inspiracje ze świata Dungeons & Dragons. W trakcie rozgrywki wcielimy się w postać przemierzającego magiczny świat rycerza. Vanishing Realms może pochwalić się 95-procentami pozytywnych opinii.

Gra dostępna jest na platformie Steam w cenie 19,99€.


SoundStage

Tytuł przeznaczony dla osób zainteresowanych produkcją własnej muzyki. SoundStage jest sandboxem umożliwiającym zbudowanie własnego studia nagrań, w którym możemy zabawić się w wirtualnego DJ’a.

SoundStage znajdziemy na Steamie w cenie 9,99€.


Job Simulator

Rozgrywka w Job Simulator osadzona została w 2050 roku i przedstawia świat, w którym roboty są powszechnie dostępne i służą ludziom przy wielu codziennych obowiązkach takich jak sprzątanie czy gotowanie. Tytuł jest w rzeczywistości humorystycznym sandboxem, a nie faktycznym symulatorem pracy wymagającym od użytkownika gogli koncentracji przy wykonywaniu rutynowych zadań. Doświadczenie pomimo niezachęcającego tytułu zbiera dotychczas całkiem niezłe recenzje.

Gra dostępna jest do pobrania na Steamie w cenie 27,99€. Job Simulator jest obecnie także jedną z gier, które otrzymamy za darmo przy zakupie gogli HTC Vive.


Fantastic Contraption

To kolejny tytuł rozdawany za darmo przy zakupie headsetu. Celem gry jest budowanie przedziwnych maszyn, których późniejszym zadaniem jest przetransportowanie różowej piłki w konkretne miejsce docelowe. Aby tego dokonać konstrukcja musi pokonać czekające na nią po drodze przeszkody.

Fantastic Contraption dostępny jest także na Steamie w cenie 36,99€.


The Brookhaven Experiment

Horror z gatunku ‚survival shooter’. W tytułowym mieście Brookhaven doszło do zakończonego niepowodzeniem eksperymentu. W konsekwencji z innego wymiaru zaczęły przenikać przypominające zombie potwory nacierające falami w kierunku gracza. Dla niektórych osób gra okazała się wyjątkowo straszna.

The Brookhaven Experiment zakupimy na Steamie w cenie 19,99€.


Final Approach

W Final Approach wcielamy się rolę kontrolera ruchu lotniczego zarządzającego armią złożoną z różnego rodzaju jednostek wojskowych. Gra zaoferuje różne perspektywy widoku w zależności od maszyny, którą aktualnie sterujemy, m.in. widok z perspektywy lotu ptaku, który pojawia się w przypadku zarządzania myśliwcami. Aby ustalić tor lotu pojedynczej jednostki wystarczy ją narysować, a nasz samolot podąży jej trasą.

Gra dostępna jest na Steamie w cenie 22,99€.


Pozostałe

Ponadto niezłymi opiniami w cyfrowym sklepie mogą pochwalić się także takie tytuły jak:

Zombie Training Simulator
Holopoint
Hot Dogs, Horseshoes & Hand Grenades
Fruit Ninja VR
Tabletop Simulator
VR Ping Pong
AltspaceVR
Colosse
Apollo 11 VR
Hover Junkers
The Solus Project
Windlands
Cloudlands : VR Minigolf