Dell Visor (Windows Mixed Reality)

W październiku zadebiutują pierwsze gogle wirtualnej rzeczywistości z serii Windows Mixed Reality.

Pod koniec roku, w okresie przedświątecznym na rynku konsumenckim pojawią się pierwsze headsety z serii Windows Mixed Reality bazujące na modelu referencyjnym Microsoftu. Alex Kipman (Technical Fellow – Operating System Group at Microsoft) poinformował dziś, że jako pierwsze zadebiutują produkty sygnowane logo firm: HP, Lenovo, Acer oraz Dell. Cena najtańszego zestawu zawierającego gogle oraz dedykowane kontrolery ruchowe nie powinna przekroczyć 400 dolarów.

Jak dotychczas poznaliśmy datę premiery i cenę urządzenia o nazwie Dell Visor. Pojawi się ono w oficjalnej sprzedaży 17 października w dwóch wariantach. Będziemy mogli nabyć same gogle, które wyceniono na 350 dolarów, natomiast za zestaw wyposażony w dwa kontrolery ruchowe Microsoftu zapłacimy 450 dolarów.

Wszystkie headsety twórców Windowsa będą swego rodzaju połączeniem typowych przewodowych gogli wirtualnej rzeczywistości z okularami rozszerzonej rzeczywistości Microsoft Hololens. Urządzenia wyposażone zostaną w dwa wyświetlacze OLED o rozdzielczości 1440×1440 / 90 Hz (dla porównania rozdzielczość Oculus Rift i HTC Vive to 2x 1080×1200), oraz dwie kamerki odpowiedzialne za śledzenie pozycyjne w tzw. technologii trackingu typu ‚inside-out’. Tak samo jak AR-owe Hololensy będą one w stanie wychwycić głębię otoczenia, dzięki czemu nie będziemy potrzebować systemów trackingu takich jak stacje bazowe SteamVR Lighthouse czy sensory Oculusa.

Jedną z ciekawostek będzie możliwość błyskawicznego odchylenia gogli. Opcja ta może przydać się w codziennym użytkowaniu, np. wtedy gdy będziemy chcieli szybko spojrzeć na telefon, napić się wody, czy choćby chwilę odpocząć od cyfrowej rzeczywistości.

Gigant z Redmond opracował również kontrolery ruchowe dedykowane platformie Windows Mixed Reality. Wizualnie przypominają one połączenie Oculus Touch oraz kontrolera sprzedawanego w zestawie z HTC Vive. Podobnie jak produkty konkurencji urządzenie zaoferuje pełne sześć stopni swobody, lecz jego śledzenie w przestrzeni będzie uzależnione od sensorów odpowiedzialnych za tracking gogli.

Prezentację kontrolera Windows Mixed Reality możecie zobaczyć na poniższym materiale promocyjnym.

Wśród producentów „windowsowych” gogli wymieniany jest także Asus oraz chiński 3Glasses, jednakże w tym momencie nie wiadomo czy wersje konsumencie ich urządzeń także pojawią się w sklepach w tym roku.