Sixense STEM System
Sixense STEM System

Opóźnia się premiera bezprzewodowego kontrolera STEM System. Użytkownicy Kickstartera i osoby, które złożyły zamówienia przedpremierowe, muszą uzbroić się w cierpliwość. Przynajmniej do grudnia. Przypomnijmy, że pod koniec 2013 roku firma Sixense z sukcesem zakończyła crowdfundingową kampanię zbierając prawie 605 tysięcy dolarów, czyli ponad dwa razy więcej niż pierwotnie zakładano. Początkowo urządzenia miały trafi do fundatorów w lipcu 2014 roku.

Jeszcze w styczniu informowaliśmy o planach rozpoczęcia opóźnionej już wtedy o pół roku wysyłki partii urządzeń zamówionych na Kickstarterze. Tymczasem minął już pełny rok, a Sixense kolejny raz przekłada termin realizacji zamówień, tym razem na grudzień 2015.

Opóźnienia powstały w związku z ciągłym udoskonalaniem kontrolera. Sixense musi od nowa przeprojektować urządzenie oraz oprogramowanie dla niego, gdyż STEM System w obecnym stanie nie może uzyskać FCC ID – certyfikatu wymaganego w USA dla wszystkich urządzeń elektrycznych. Aby go otrzymać twórcy muszą rozwiązać problem „odporności” na wyładowania elektrostatyczne.

STEM System w swojej pełnej konfiguracji składa się z pięciu bezprzewodowych kontrolerów. Trzy mniejsze na specjalnych taśmach umieszczane są na kostkach oraz na głowie lub talii. Ich zadaniem jest dokładne określenie położenia w przestrzeni i ułożenia względem siebie tych części naszego ciała. Pozostałe dwa – większe i z przyciskami – trzymamy w dłoniach. Oprócz zlokalizowania naszych dłoni mogą one z powodzeniem udawać broń, sprzęt sportowy lub inne akcesoria gier wirtualnej rzeczywistości.

Sixense STEM System 2

Mimo przełożenia daty premiery na oficjalnej stronie Sixense wciąż można składać zamówienia na STEM System. Urządzenie sprzedawane jest w kilku wariantach w zależności od ilości elementów, z których ma się składać. Ceny zestawów wahają się od 300 do 580 dolarów.