Dużo emocji wśród międzynarodowej społeczności Virtual Reality wywołała wtorkowa informacja o przełożeniu premiery gogli HTC Vive na kwiecień 2016 roku. Wokół tematu narosło w międzyczasie wiele spekulacji i plotek sugerujących dalsze opóźnienia debiutu obecnie najgroźniejszego rywala gogli Oculus Rift. Firma jednak uściśliła swoje stanowisko zapewniając, że tym razem nowa data zostanie dotrzymana, a zamówienia przedpremierowe ruszą już pod koniec lutego.

Początkowo urządzenia miały trafić do sprzedaży na przełomie 2015/2016 roku. Zamiast tego w styczniu pojawi się druga wersja przeznaczona dla deweloperów. Jak twierdzi szefowa HTC, przesunięcie premiery związane jest z chęcią dalszego rozwoju technologicznego ekosystemu SteamVR. Rozumie ona powszechne rozczarowanie opóźnieniem, jednak podjęto taką decyzję wspólnie z Valve, aby zaoferować klientom lepsze doświadczenie końcowe.

„To była trudna do podjęcia decyzja, gdyż mogliśmy rozpocząć wysyłkę Vive jeszcze w tym miesiącu, jednak po rozmowach z naszym strategicznym partnerem Valve postanowiliśmy, że zaoferujemy bardziej zaawansowany technologicznie produkt, przekładając jego premierę na kolejny kwartał” – powiedziała Cher Wang (HTC CEO) jednemu z chińsko-języcznych serwisów internetowych.

Z kolei dyrektor finansowy HTC – Chang Chia-lin – powiedział, że firma spodziewa się w segmencie nieobejmującym smartfonów aż 10 procent ogólnych przychodów w przyszłym roku. Zważywszy na ostatnie słabsze wyniki finansowe HTC osiągane ze sprzedaży telefonów, może to być technologia pozwalająca przetrwać tajwańskiej firmie coraz większą konkurencję na rynku urządzeń przenośnych.

Kolejnych przesunięć premiery już być nie powinno. Jak oznajmił Jeff Gordon z HTC: „Chcemy podkreślić fakt, że jesteśmy w 100% zobowiązani rozpocząć procedurę zamówień przedpremierowych na Vive lutym, łącznie z kwietniowym terminem wysyłki. Jesteśmy przekonani, że gdy w kwietniu uruchomicie Vive, zgodzicie się z tym, że decyzja ta była słuszna.”

Zanim jednak w sprzedaży pojawi się wersja konsumencka HTC Vive, w styczniu rozesłanych zostanie 7 tysięcy deweloperskich zestawów drugiej generacji, o których dotychczas nie było mowy w oficjalnych przekazach przedstawicieli firmy.

Następnych znaczących wieści na temat gogli powinniśmy spodziewać się już najbliższym tygodniu, gdy SteamVR zawita do stolicy Chin. Z kolei na początku stycznia urządzenie pojawi się na największych na świecie targach elektroniki oraz nowych technologii CES w Las Vegas (Consumer Electronics Show) gdzie zademonstrowana zostanie druga wersja deweloperska urządzenia. W dalszej kolejności gogle zobaczymy podczas festiwalu filmowego Sundance, a także na SXSW (South By Southwest), GDC (Game Developers Conference) oraz MWC (Mobile World Congress).

Zobacz także: Testowaliśmy gogle HTC Vive – PGA 2015

test HTC Vive